Kurtijeva šetnja do Brisela i višesatno zamajavanje evropskih zvaničnika sa ove tačke gledišta deluje kao da se on dobro poigrao sa predstavnicima EU, ali i da im je kasnijim pokoravanjem Americi da EU definitivno ne drži konce u rukama kad je Kosovo u pitanju.
Da li je Amerika ovim potezom još jednom „zgazila“ Evropsku uniju i pokazala koja je prava adresa za rešavanje kosovskog pitanja?
Amerika pokazala da je gazda
Profesor dr Stevica Deđanski iz Instituta za međunarodno pravo i privredu kaže da, ako je neko do sada sumnjao da je Amerika ta koja se za sve pita na KiM, onda je ovaj njen potez odagnao te sumnje.
„Amerika je pokazala ono što svi znamo: da EU nema nikakav uticaj na Prištinu. To nam uostalom, govori i svih ovih deset godina neispunjavanja obaveza Prištine iz Briselskog sporazuma za koje je garant bila Evropska unija,“ primećuje Deđanski.
Amerika se, dodaje on, uvek krila iza reči da podržava EU u pregovorima, što je potvrdio poziv Kurtiju iz Vašingtona koji je usledio posle, a ne pre propalih pregovora u Briselu, kada mu je sugerisano da "radi sa visokim predstavnikom EU Žozepom Boreljom i specijalnim predstavnikom EU Miroslavom Lajčakom kako bi se postigao pravičan kompromis“.
„Ovim potezom Amerika je sada potpuno ogolila prilike i ukazala da je ona ta koja je glavna. S jedne strane je dobro što je Amerika ipak reagovala i naterala Kurtija da odluku o tablicama pomeri za dva dana, što je sprečilo konfrontaciju i pokazalo da postoji neko ko može da utiče na Kurtija,“ ocenjuje Deđanski.
Evropska unija je zgažena
Međutim, s druge strane, naš sagovornik kaže da postoji jedna opasnost ukoliko Amerika preuzme pregovore od EU.
„Mi smo sve ugovore oko Kosmeta potpisivali sa EU. Ako bi Amerika preuzela pregovore to bi dovelo u opasnost važnost tih sporazuma i ugovora, odnosno, da li bi oni ostali validni. Za očekivati je da će Vašington da izbaci neki novi plan i predlog, što bi značilo da sve što smo radili unazad 10 godina postaje bezpredmetno,“ upozorava Deđanski.
Zoran Milivojević, diplomata u penziji, deli mišljenje našeg prethodnog sagovornika što se tiče uticaja Amerike na Kosovo i poraza EU po ovom pitanju, ali ne misli da je cilj Amerike da ona preuzme proces od EU.
„Dešavanja u Briselu su definitivno pokazala da EU nema odlučujuće mehanizme delovanja na Prištinu. Činjenica je da je Amerika bila konačni arbitar da se spreči eskalacija sukoba na terenu kada je EU pokazala nemoć u tome. Dakle, dominacija Amerike kada je reč o uticaja na Prištinu je došla do izražaja i ovoga puta,“ objašnjava Milivojević.
Pitanje je kako i sa kim dalje
Sada se postavlja pitanje, kaže Milivojević, u kom pravcu će se dijalog razvijati, jer je juče propao plan EU da se taj dijalog vodi na tom takozvanom evropskom planu.
„Amerika daje do znanja da hoće da kontroliše i ovaj proces, čime bi pokazala da i na ovaj način ima dominaciju nad Evropom. Dakle, pored Ukrajine, ni za ovo pitanje koje je druga važna neuralgična tačka u Evropi, ona daje do znanja da neće da dozvoli da to bude van njenog uticaja. Međutim, Amerika će nastaviti da „pušta“ EU da vodi ovaj proces jer ukoliko bi ga preuzela zvanično, to bi značilo vraćanje kosovskog pitanja u Ujedinjene nacije, a to Vašingtonu ne odgovara,“ zaključuje naš sagovornik.
Oba sagovornika Sputnjika saglasna su takođe da je s početkom ukrajinskog sukoba Amerika potpuno razvlastila Evropu i postavila je u poziciju da potpuno zavisi od nje u svakom smislu - od vojnog do ekonomskog.