„Nažalost, sada je u nizu evropskih zemalja ozbiljno oslabio imunitet prema nacističkom virusu. Posebno nas brine situacija u Ukrajini i u Baltičkim zemljama. Svetska zajednica se sve više suočava sa pokušajima da se preispitaju, iskrive pravni, politički i moralno-etički rezultati Nirnberškog suda“, navodi se u tekstu pozdravnog govora Lavrova na Međunarodnom naučno-praktičnom forumu „Bez zastarelosti. Genocid nacista i njihovih saradnika nad sovjetskim narodom u Velikom otadžbinskom ratu: Istorijski smisao i sudska praksa“.
Ministar inostranih poslova Rusije je ukazao, da bez obzira na neverovatne pritiske kolektivnog Zapada, međunarodni partneri i istimišljenici nastavljaju da pružaju podršku spoljnopolitičkim inicijativama Rusije, između ostalog i u Ujedinjenim nacijama.
„U dokumentima Zajednice nezavisnih država i ODKB-a je utvrđena kvalifikacija činjenica o tome da su nacisti i njihovi saradnici proterivali i istrebljivali civile i to se karakteriše kao genocid nad narodom Sovjetskog Saveza. Bezuslovni prioritet ruske diplomatije će i dalje biti da se obezbedi ostvarivanje zaključaka nirnberškog nasleđa i beskompromisno protivljenje bilo kojim oblicima herojizacije nacizma“, podvukao je šef ruske diplomatije.
Treći komitet Generalne skupštine Ujedinjenih nacija je 4. novembra usvojio je ruski nacrt rezolucije o borbi protiv veličanja nacizma. Za dokument pod nazivom „Borba protiv veličanja nacizma, neonacizma i drugih tipova prakse koje doprinose eskalaciji savremenih oblika rasizma, rasne diskriminacije, ksenofobije i netrpeljivosti povezane sa njima“ glasalo je 106 zemalja, dok je 15 bilo uzdržano.
Ranije je zamenik direktora departmana za humanitarnu saradnju i ljudska prava Ministarstva inostranih poslova Rusije Grigorij Lukjancev izjavio da su Italija, Austrija i Nemačka prvi put u istoriji glasale na zasedanju Treći komitet Generalne skupštine UN protiv ruske rezolucije.