Prema pisanju lista, SAD u cilju očuvanja globalnog liderstva pokušavaju da realizuju kompleks mera za obuzdavanje Rusije kako nuklearnim, tako i strateškim nenuklearnim oružjem. Istovremeno, ističu autori, teorija obuzdavanja u SAD i u zemljama NATO-a zamenjena je teorijom preventivnih borbenih dejstava.
„U srednjoročnoj perspektivi, SAD teže da poseduju strateško nenuklearno oružje koje brzo pogađa cilj i formalno ne potpada pod bilo kakva bilateralna ili međunarodna ograničenja, čijom primenom je moguće ispunjenje strateških ofanzivnih zadataka, koji omogućavaju uništavanje značajnog dela ruskih nuklearnih snaga, pre nego što Vrhovni komandant Oružanih snaga Rusije donese odluku o uzvratnom udaru", navodi se u članku.
Prema zaključcima publikacije, „ovo se može krajnje negativno odraziti na nacionalnu bezbednost Rusije i zahtevaće od njenog političkog rukovodstva aktivno suprotstavljanje novonastalim pretnjama".
U dugoročne planove Vašingtona, prema rečima autora članka, spada i stvaranje strateških visokoefikasnih sistema vatrenog naoružanja, koja rade po principu izviđačkog udarnog sistema, oružja usmerene energije i drugih perspektivnih sistema.
U srednjoročnoj perspektivi u SAD bi trebalo da se pojavi neka srednja struktura, opremljena postojećim i sredstvima koja američke snage tek treba da dobiju, a koja imaju kinetičko i nekinetičko, globalno i regionalno, kao i nuklearno dejstvo.