Iako nemačko-francuski plan nije potpuno i zvanično obelodanjen, njegova suština je da bi Srbija u narednih 10 godina trebalo da „zažmuri“ na pristupanje takozvanog Kosova u punopravno članstvo UN, samo što Beograd ne bi morao da prizna tu „novu članicu“. Istovremeno, EU obećava ubrzani put ka članstvu i Srbiji i lažnoj državi…
Dakle, očigledno je da EU sada namerava da ubaci i statusne elemente u pregovore Beograda i Prištine, iako nema mandat za to. Briselski pregovori su statusno neutralni.
Milivojević kaže da stiče utisak da je najava Fon der Lajen buduća platforma sa koje će Evropska unija u pregovorima nastupati kao i da to otvara najmanje tri pitanja.
Šta je sa neutralnošću
„Prvo pitanje je šta je sa Briselskim sporazumom jer ako se on sada zbog novog plana stavlja po strani, za Srbiju je to potpuno neprihvatljivo. Drugo, šta je sa neutralnim pregovaračkim statusom Evropske unije koja treba da bude posrednik u dijalogu, a ne da određuje platformu, tempo i sadržaj dijaloga. Ina kraju, šta se dešava sa onim iza čega je stala cela EU, a to je implementacija Briselskog sporazuma što je i osnova dijaloga, i ono bez čega praktično dijaloga nema“ kaže Milivojević.
Prema tome, to su tri pitanja koja se otvaraju ovom najavom Ursule fon der Lajen, a na koje još nema odgovora.
Srbiji je na liniji dijaloga
„Imam utisak, po onome kako je Fon der Lajen nastupila, da oni hoće po svaku cenu da ubrzaju dijalog, da nastupaju sa te platforme koju čini predlog Nemačke i Francuske i treće, da u osnovi svega treba da bude priznanje Kosova što je za Srbiju neprihvatljivo,“ smatra Milivojević.
Činjenica da je naša premijerka najavila non-pejper kao odgovor na ovaj predlog ne znači da se mi sa time slažemo jer non-pejper nema obavezujuću težinu.
„To praktično znači da Srbija hoće da odgovori na taj predlog ali u neobavezujućoj formi i u njemu će sigurno biti stavovi Beograda oko nekih ključnih pitanja. Odgovor Srbije je ujedno i poruka da je naša država spremna na dijalog kao i da on treba da se nastavi na pozicijama implementacije Briselskog sporazuma i svega onoga što je do sada bio rezultat. I naravno, podrazumeva se, uz obavezu da se jedna od šest tačaka ispuni, a to je formiranje ZSO,“ napominje Milivojević.
Žuri im se zbog Rusije
Srbija će, takođe, istaći da se zalaže za dijalog i za rešenje koje je na bazi kompromisa, dodaje naš sagovornik, uz napomenu da je za nas neprihvatljivo priznanje državnosti Prištine u bilo kojoj formi.
„Dakle, spremni smo na dijalog bez obzira na promenu terminologije, da nema međusobnog priznanja već pristupa kojim bi Srbija trebalo da obezbedi Prištini članstvo u UN, iako ništa to za nas nije prihvatljivo,“ uveren je Milivojević.
Po njegovim rečima, razlog za užurbanost Zapada u ovom trenutku da se kosovsko pitanje reši je taj da se ovaj posao završi pre nego što dođe do sedanja za sto sa Rusijom oko definisanja strateških pitanja vezanih za sukob u Ukrajini. Naš sagovornik veruje da je to stav i Evrope i Vašingtona.