„Video sam da je gospodin Putin sada mnogo mekši i otvoreniji za pregovore sa Kijevom nego ranije. Videćemo do čega to može dovesti tokom telefonske diplomatije koju ćemo voditi narednih dana kada ćemo saslušati oba lidera“, rekao je Erdogan novinarima u avionu prilikom povratka iz Azerbejdžana.
Ankara ne gubi nadu u to da će organizovati sastanak Putina i Zelenskog.
„Tokom telefonskog razgovora sa Zelenskim osetio sam da ni on nema takvu blokadu i da se i on zalaže za rešavanje tog pitanja. Ne gubimo nadu. Nadamo se da ćemo, okupljajući oba lidera, nastaviti put ka miru“, dodao je turski lider, istakavši da veruje da „u svetu neće biti gubitnika“.
Stav Rusije nepromenjen
Komentarišući izjavu Erdogana, portparol Kremlja Dmitrij Peskov izjavio je da se stav Rusije po pitanju pregovora sa Ukrajinom nije promenio.
„Predsednik Putin je bio otvoren za pregovore od samog početka. On je više puta o tome sam govorio. Putin je bio otvoren za pregovore kada su ruski i ukrajinski pregovarači praktično bili dogovorili tekst dokumenta. Zato se na tom planu ništa nije promenilo“, rekao je Peskov.
Međutim, kako je ocenio, promenio se samo stav Kijeva, jer „sada ukrajinski zakon zabranjuje bilo kakve pregovore“.
Nema prepreka za produženje prehrambenog sporazuma
Erdogan je istakao da ne postoje nikakve prepreke za produženje prehrambenog sporazuma.
„Ponovo sam se uverio u to na sastanku sa gospodinom Zelenskim i na sastanku sa gospodinom Putinom. Ako u međuvremenu dođe do neke blokade, nema prepreka da se ona prevaziđe“, objasnio je turski lider.
Erdogan je saopštio da su do 20. oktobra 363 broda isporučila osam miliona žita i drugih prehrambenih proizvoda na svetska tržišta.
„Iz ukrajinskih luka u Evropu otišlo je 62 odsto robe, 19,5 odsto u Aziju, 13 odsto u Afriku i 5,3 odsto na Bliski Istok. Najnerazvijenije zemlje dobile su 454.626 tona pšenice, što je svega 5,7 odsto“, precizirao je Erdogan.
Kako je dodao, među proizvodima koji se izvoze 96 odsto čine izdvajaju kukuruz, pšenica, suncokretovo ulje, uljana repica i suncokretova sačma.