Zašto Zapad teško razume Rusiju i Srbiju, kakvi su današnji planovi Zapada s Rusijom i sa nama, ima li dublje, duhovne razlike između istočnih hrišćana, Rusa i Srba, i zapada Evrope, zašto Zapad stalno ponavlja iste greške u odnosu na ova dva naroda – neka su od pitanja koja otvara nedavno objavljena studija „Rusi i Srbi, dva zavetna naroda“ o kojoj govori njen autor sociolog Slobodan Antonić.
Kakvu priči nudi izložba „Lubarda – Jedna priča“ otvorena povodom 115 godina od slikarevog rođenja, u Umetničkom paviljonu niške Tvrđave – otkrivaju kustoskinje i autorke ove postavke Jelena Knežević iz Medija centra „Odbrana“, Dina Pavić iz „Kuće legata“ i Ana Panić iz Muzeja Jugoslavije.
Da li smo knjigom „Jelen noći“ – romanom o Savi Šumanoviću – dobili, kako kaže likovni kritičar Dejan Đorić, tekst jednako fascinantan kao Andrićevi „Razgovori o Goji“ i „Knjiga o Mikelanđelu“ Miloša Crnjanskog? Zašto je za šidskog umetnika slikanje predstavljalo osmi dan stvaranja, zbog čega je „Pijana lađa“ Šumanovićeva Nojeva barka u koju je uložio sve, čak i mentalno zdravlje – za „Orbitu kulture“ objašnjava autor ove jedinstvene knjige, pesnik Dragan Jovanović Danilov.
Ko je sve bio i šta je za srpsku kulturu značio Borisav Mihailović Mihiz, šta ime i delo ovog intelektualca retkog kova znače danas, vek od njegovog rođenja – otkrivaju Vladan Bajčeta iz Instituta za književnost, autor knjige o Mihizu i Petar Arbutina, književni kritičar, urednik u izdavačkoj kući „Službeni glasnik“.
O emisiji „Orbita kulture“
„Orbita kulture“ prati kulturne fenomene i događaje, stvaraoce i ličnosti koji svojim delom kreiraju savremenu kulturnu scenu u zemlji i u svetu.
U želji da afirmiše prave vrednosti, ostaje verna sopstvenom sloganu koji glasi: „Kada ima kulture, niko ne primećuje, a kada je nema — primete svi“.
Sputnjikovu „Orbitu kulture“ uređuje Dejana Vuković, a emituje se svake subote u 10.00 na talasima Radija Studio B.