„U Švedskoj su preliminarne istrage poverljive i to, naravno, važi i u ovom slučaju“, rekla je Andersonova za agenciju.
Ona je istovremeno napomenula da je do curenja gasa došlo u međunarodnim vodama, iako u isključivoj ekonomskoj zoni Švedske, pa se u zonama eksplozija mogu naći i brodovi drugih zemalja.
„Švedska ekonomska zona nije teritorija kojom Švedska upravlja. Sada smo ukinuli blokadu i ubuduće će i drugi brodovi moći da se nalaze u ovoj zoni, takva su pravila“, rekla je premijerka.
Ona je dodala da švedske vlasti spremaju zvanično pismo ruskom premijeru Mihailu Mišustinu.
Ranije je ruska ambasada u Stokholmu saopštila da se premijer Rusije Mihail Mišustin obratio Andersonovoj sa zahtevom za učešće Rusije u istrazi terorističkog napada na gasovod „Severni tok“.
Incident na gasovodima
Kompanija „Nord strim 2 AG“ je 26. septembra saopštila da se na jednom od krakova „Severnog toka 2“ (napunjenog tehničkim gasom nakon izgradnje) dogodila vanredna situacija u vodama Danske u blizini ostrva Bornholm, praćena naglim padom pritiska. Zatim je operator gasovoda „Severni tok“, „Nord strim AG“, prijavio da je smanjen pritisak na oba kraka (rad gasovoda prekinut je krajem avgusta, ali je on ostao napunjen gasom). Uzroci takođe nisu poznati. Nemačka, Danska i Švedska ne isključuju da je u pitanju ciljana diverzija. Operator „Severnog toka“, kompanija „Nord strim AG“, saopštio je da je nemoguće proceniti vreme popravke.