„Nova operativna organizacija ima za cilj da omogući bezbedan rad nuklearne elektrane i radne aktivnosti postojećeg osoblja elektrane uz podršku AD ‘Koncern Rosenergoatom’“, navodi se u saopštenju koncerna.
Romanjenko je nakon imenovanja na novu poziciju izjavio da će svi zaposleni u Zaporoškoj nuklearci uskoro biti zaposleni u novoj operativnoj organizaciji, a zadržaće svoje plate i socijalne garancije.
On je takođe istakao da će procena stanja Zaporoške nuklearke i obnavljanje oštećene infrastrukture, uzimajući u obzir iskustvo u radu nuklearnih elektrana u Rusiji, biti obavljeni u najskorije vreme.
Prethodno je ruski predsednik Vladimir Putin naložio da se Zaporoška nuklearka stavi pod kontrolu Rusije.
Zaporoška nuklearna elektrana
Zaporoška nuklearna elektrana nalazi se na levoj obali Dnjepra, u blizini grada Energodara. To je najveća nuklearna elektrana u Evropi po broju blokova i kapacitetu. Stanica ima šest energetskih blokova VVER-1000, svaki kapaciteta 1 gigavat.
Elektranu od marta čuva ruska vojska. Ministarstvo spoljnih poslova Rusije istaklo je opravdanost preuzimanja kontrole nad elektranom od strane ruske vojske u smislu sprečavanja curenja nuklearnih i radioaktivnih materijala. Ministarstvo je takođe podsetilo da stanicu trenutno kontroliše ukrajinski operator.
Ukrajinske trupe redovno granatiraju Energodar i teritoriju nuklearke.
Predsednik Rusije Vladimir Putin je 24. februara objavio o početku vojne operacije demilitarizacije Ukrajine. On je u obraćanju sugrađanima rekao da okolnosti „zahtevaju odlučnu i hitnu akciju“, pošto su se republike Donbasa obratile Moskvi za pomoć. Putin je istakao da je cilj operacije „zaštita ljudi koji su već osam godina izloženi maltretiranju i genocidu od strane kijevskog režima“. Za to je, prema njegovim rečima, planirano da se izvrši „demilitarizacija i denacifikacija Ukrajine“ i da se privedu pravdi svi ratni zločinci odgovorni za „krvave zločine nad civilima“ u Donbasu.