„Znamo da se to treba obnoviti i da, generalno, sve može da se popravi. Ne zna se na kakvu međunarodnu saradnju možemo da računamo u toj situaciji, uzimajući u obzir tako histerično-antagonističku poziciju čitavog kolektivnog Zapada prema našoj zemlji i, naravno, još uvek treba da se ispitaju ta područja i da se shvati šta je tamo dole, na dnu, da bi se utvrdile razmere katastrofe“, rekao je Peskov.
On je dodao da „postoje određene strane ili strana koja u uslovima prestanka funkcionisanja tih kraka gasovoda dobija mogućnost da prodaje veće količine svog tečnog prirodnog gasa po višoj ceni“.
„Ta zemlja je svima dobro poznata – to su Sjedinjene Američke Države. Takođe postoje zemlje koje imaju vojno-tehnološke mogućnosti da izvedu takvu sabotažu. Svim stručnjacima su takođe poznate te zemlje“, rekao je Peskov.
Sa druge strane, kako ocenjuje, postoje zemlje koje definitivno nisu zainteresovane za to.
„To su evropske zemlje koje će izgubiti rezervnu rutu za isporuku gasa, koja je toliko potrebna za ekonomiju. I postoje zemlje koje prodaju taj gas koje gube mogućnost da prodaju značajne količine gasa, kao što je Rusija“, podvukao je portparol Kremlja.
Na „Severnom toku 1“ i „Severnom toku 2“ otkrivena su curenja gasa 26. septembra. Kako je saopštila kompanija operator „Nord strim AG“, havarija je bez presedana i nemoguće je proceniti vremenski okvir za remont.
Vlasti Nemačke i Danske ne isključuju da su uzrok havarije sabotaže na gasovodima.
O tome ko je izvršio diverziju na ruskim gasovodima u autorskoj emisiji „Moj pogled na Rusiju“ govorila je Ljubinka Milinčić: