„Da li je ono što se dogodilo sa ‘Severnim tokom’ bilo od koristi za SAD? Nesumnjivo“, rekao je Nebenzja na sednici Saveta bezbednosti UN o Ukrajini.
Kako je dodao, to je išlo u prilog američkim isporučiocima energenata, a gledano sa političkog aspekta diverzijama je prekinuta poslednja nit koja je osiguravala energetsku bezbednost EU.
Ambasador je napomenuo da je EU podržavala taj projekat, a da Rusija takođe ne bi nanosila štetu gasovodu čiju je izgradnju i sama finansirala.
„Smatramo da su aktivnosti koje su dovele do oštećenja gasovoda smišljena diverzija“, istakao je Nebenzja, dodajući da iza napada nisu mogli da stoje „obični teroristi“.
Takav napad, istakao je, nije bio moguć bez učešća države ili subjekata pod njenom kontrolom.
Rusija će utvrditi ko je odgovoran za napad, a oni koji stoje iza napada ne mogu pretendovati na neutralan status koji je na Zapadu odavno već prekršen, dodao je on.
Takođe je istakao da će bilo kakva istraga diverzije bez učešća Rusije izazvati sumnju u njenu objektivnost.
Prema njegovim rečima, istragu bi mogle da sprovedu Rusija, Nemačka, Danska i Švedska.
Ruski ambasador je rekao i da zemlje Zapada smatraju napade na gasovode kao odmazdu za aktivnosti Rusije u Ukrajini i dodao da Rusija sve do nastupa američke ambasadorke Linde Tomas-Grinfild, nije dovodila u vezu diverziju sa situacijom u Ukrajini.
„Sada vidimo da naše zapadne kolege doživljavaju tu diverziju, ma ko da ju je izvršio, kao svojevrsnu odmazdu za aktivnosti Rusije u Ukrajini“, rekao je on i dodao da izjave američke strane sužavaju krug osumnjičenih.