Upitan da li je ono što se desilo sa gasovodima međunarodni teroristički akt sa stanovišta Rusije, Peskov je rekao da je reč o incidentu i da se za sada ne može dati jasnija kvalifikacija.
„Ali razmere oštećenja ukazuju da je to zaista bila neka vrsta takvog akta – naravno, veoma je teško zamisliti da bi se takav teroristički akt mogao dogoditi bez umešanost neke države“, odgovorio je Peskov.
On je dodao da je u zoni havarije na gasovodu u Baltičkom moru bilo mnogo više vojnih aparata NATO-a nego ruskih.
„To područje je Baltičko more. Tamo je viđeno mnogo više letećih, plutajućih i drugih morskih objekata koji pripadaju zemljama NATO-a. Stoga su to potpuno glupe vesti koje su, da kažemo, angažovane“, ocenio je Peskov, komentarišući informaciju „Si-En-Ena“ koji je, pozivajući se na obaveštene izvore, javio da su predstavnici evropskih bezbednosnih službi pratili ruske ratne brodove i podmornice u zoni curenja gasovoda „Severni tok“.
Incident na gasovodima
U ponedeljak su se istovremeno dogodili incidenti na dva ruska izvozna gasovoda u Evropu. Prema informacijama vlasti Danske i Švedske, otkrivena su dva curenja gasa na „Severnom toku“ i jedno na „Severnom toku 2“ kod ostrva Bornholm. Nemačka, Danska i Švedska ne isključuju ciljanu sabotažu.
Ruska strana zvanično je zatražila informacije od Danske o vanrednoj situaciji na „Severnom toku“ čim se saznalo za incident. Danske vlasti su obavestile Rusiju o eksplozijama na mestu curenja gasa. Operator „Severnog toka“, kompanija „Nord strim AG“, izvestio je da je vanredna situacija na gasovodima neviđena i da je nemoguće proceniti vreme popravke.
Rad gasovoda „Severni tok“ obustavljen je krajem avgusta zbog problema sa remontom „Simensovih“ turbina izazvanih sankcijama Zapada. Međutim, gasovod je ostao napunjen gasom.
O tome ko je izvršio diverziju na ruskim gasovodima u autorskoj emisiji „Moj pogled na Rusiju“ govorila je Ljubinka Milinčić: