Iako asteroid „Dimorfos“ ne predstavlja pretnju Zemlji, cilj ovog eksperimenta je pokazati da se opasna nebeska tela mogu preusmeriti ako se u njih namerno zabije svemirska letelica.
Očekuje se da će se svemirska letelica, poznata kao „Dabl asteroid redirekt test“ (DART), zabiti u asteroid promera 179 metara 27. septembra.
„Dimorfos“ je deo binarnog asteroidnog sistema i kruži oko „Didymosa“, za šta mu je potrebno 11 sati i 56 minuta.
Astronomi se nadaju da će DART da skrati planetarnu putanju za 10 minuta.
NASA ističe da asteroid nije pretnja Zemlji, ali da je ovo prilika da se testira skretanja asteroida – tehnike kinetičkog udara – i proveri da li je to izvodljiv način zaštite naše planete ukoliko bi u budućnosti bio otkriven asteroid koji bi se mogao sudariti sa Zemljom.
U orbiti blizu Zemlje se trenutno nalazi oko 27.000 asteroida.
DART je lansiran u novembar 2021. raketom „Spejs-Iks falkon“ iz vazdušne baze Vandenberg u Kaliforniji.
U trenutku sudara asteroidi će biti na oko 11 milijuna kilometara od Zemlje. Prije nego udari u Dimorphos, DART će povećati brzinu kretanja na 24.140 kilometara na sat.
Sudar će snimati maleni satelit „LICIA kjub“ italijanske svemirske agencije.
Veličine aktovke i težak samo 14 kilograma, satelit je poleteo s DART-om duboko u svemir pre nego se nedavno razdvojio.
Evropska svemirska agencija (ESA) smatra da je ova misija od istorijskog značaja jer će „Dimorfos“ biti prvi objekt u Sunčevom sistemu kojem je čovek promenio njegovu orbitu na merljiv način, piše portal „Spejs“.
ESA će 2024. lansirati svoju letelicu Hera koja će se uputiti na dvogodišnje putovanje u taj asteroidni sastav kako bi prikupila informacije o posledicama sudara.