RUSIJA

Bugarski stručnjak: Obnavljanje pregovora sa „Gaspromom“ je ekonomska logika, a ne politika

U Bugarskoj se u poslednje vreme pogrešno tumači smisao diversifikacije isporuka gasa, smatra bivši zamenik ministra energetike Javor Kujumdžijev. On je dodao da neki propagiraju ideju potpunog odbijanja gasa od „Gasproma“, dok istovremeno prava diversifikacija predviđa dobijanje gasa iz više izvora i preko različitih maršruta.
Sputnik
Pratite Sputnjik i na letovanju

Sputnjik Srbija neometano možete čitati širom Evrope na mobilnoj aplikaciji koju ćete pronaći OVDE. Aplikaciju takođe možete preuzeti i putem linka apkfab.com

„Isključivanje jednog od potencijalnih izvora i dve maršrute od postojećih je unapred loše i za konkurenciju i za tržište, a najgore od svega po cenu same sirovine“, izjavio je bivši zamenik ministra u intervjuu za „Novini“.
Stručnjak je podržao odluku nove tehničke vlade da pokuša da obnovi isporuke preko Gasproma, naglasivši da upravo to i jeste diversifikacija. On je objasnio da se ne radi o deficitu gasa, već u tehničkoj nemogućnosti da se obezbede isporuke iz zemalja poput Turkmenistana ili Mozambika u Bugarsku.

„Geopolitička odluka o odustajanju od isporuka ruskog gasa u celoj Evropi vodi do skoka cena svuda. Za mene nije najvažnije odakle je izvor, već cena gasa. Kategorički sam protiv onih koji kažu da cena, navodno, nije važna i da je najvažnije, navodna dostupnost gasa. Narod i biznis ne mogu da dozvole da plaćaju po cenama koje nisu u skladu sa njihovim mogućnostima. U mojim stavovima nema politike, samo ekonomska logika“, istakao je on.

Prema njegovim rečima, realno je da će se u budućnosti naći zamena isporukama ruskog gasa, ali da će to oduzeti mnogo vremena, čak i za pet godina to još neće biti moguće.
On smatra da je u svetu dovoljno gasa, ali nedovoljno logističkih objekata za njegovu preradu i isporuku, a reč je o tankerima, terminalima i t.d. Pored toga, sva gasna infrastruktura Evrope stvorena je na osnovu potpuno drugačije logike – za isporuke iz Rusije, Afrike i delimično srednjeg Istoka.
Po njegovom mišljenju, predstojeća zima neće biti laka za Bugare imajući u vidu plaćanje komunalija.

„Ali, ja nisam potpuni pesimista. Za mene je jedino rešenje, uzimajući u obzir trenutne naduvane cene, koje su uslovljene geopolitičkim odlukama, uzeti kredit“, ocenio je on pozvavši vlasti da finansijski pomognu stanovništvu i biznisu.

Prekid isporuka gasa Bugarskoj

Ranije je novi ministar energetike Bugarske Rosen Hristov izjavio da će Bugarska morati da se vrati pregovorima sa ruskom kompanijom „Gasprom“.
„Gasprom“ je krajem aprila obavestio bugarsku stranu o prekidu isporuka zbog odbijanja Sofije da plati po novoj šemi. Premijer Kiril Petkov je odluku Rusije nazvao ucenom i rekao da je vlada odavno bila spremna za takav scenario. Petkov je posle obustave isporuka uspeo da se dogovori sa jednom američkom kompanijom o isporuci dva tankera tečnog prirodnog gasa za jun, a Azerbejdžan isporučuje Bugarskoj jednu trećinu potrebne količine gasa.
O nabavci preostale količine bugarska vlada pokušava da pregovara sa drugim dobavljačima, ali je za sada potreban obim obezbeđen samo za avgust. Istovremeno, Bugarska je, prema rečima samog premijera, svakodnevno u kontaktu sa „Gaspromom“ i traži da se obnove isporuke pod istim uslovima plaćanja.
RUSIJA
Bugarski političar: Nije „Gasprom“ nepouzdan, nego mi
RUSIJA
Bugarski ekonomista: Nekoliko meseci slušali smo laži o „Gaspromu“ i dobili – porast inflacije
Komentar