Sputnjik Srbija neometano možete čitati širom Evrope na mobilnoj aplikaciji koju ćete pronaći OVDE. Aplikaciju takođe možete preuzeti i putem linka apkfab.com
Armata
„Predstavljen je najperspektivniji tenk T-14. Glavni pravci našeg razvoja su toranj, mesto za posadu u trupu tenka, što omogućava veću sigurnost posade prilikom gađanja. To uključuje odvojeno mesto za gorivo i municiju, odnosno, radimo sve kako bismo osigurali bezbednost ljudi u tenku“, rekao je Onjegov.
„T-14, koji je predstavljen na izložbi i već se nalazi u naoružanju vojske, a u toku je dalji rad na njegovoj implementaciji sa Ministarstvom odbrane. Iako su prototipovi već isporučeni, tenk se i dalje usavršava. Uzimamo u obzir sve komentare tokom upotrebe tenka, a nakon toga planiramo i serijsku proizvodnju“, pojasnio je on.
T-90M
„Počeli smo veliku serijsku proizvodnju tenka T-90M koji je nedavno razvijen specijalno za rusku vojsku, ali ga pripremamo i za izvoz. On je, u stvari, modernizovana varijanta tenka T-90 – ima veću pokretljivost, vatrenu moć i odbrambene mogućnosti. Tenk je mobilniji zahvaljujući snažnom motoru, sigurniji jer su postavljeni zaštitni kompleti i novi modul tornja sa novom zaštitom. Snaga ispaljivanja vatre je pojačana uključivanjem visoko-automatizovanog sistema za kontrolu požara u modul tornja, što podrazumeva i novi nišan i panoramski vid. To omogućava komandiru da izvrši pretragu ciljeva i prosledi signal nišandžiji“, rekao je Onjegov.
Zaštita
„Tenk T-90M ima dinamičku zaštitu koja omogućava da tenk ne mogu da otkriju savremene protivtenkovske granate. Teško je obezbediti zaštitu vozila od letelica i projektila. To je komplikovano, jer je tenk veoma težak, oko 100 tona. Ujedno je to i razlog što primenjujemo aktivna sredstva zaštite, kao što su kompleksi tipa ‘Arena-M’. Ovi kompleksi imaju prijemne i prenosne module koji hvataju leteći projektil i prenose komandi informaciju kako bi ona gađala i uništila ga. Upravo taj modul i pripremamo za ugradnju u tenk T-90 i radimo na instaliranju ovog kompleksa na tenkove tipa T-72“, pojasnio je ruski inženjer.
Vatra
„Nišan radi kako preko optičkog kanala tako i preko televizijskog i termovizijskog kanala, koji omogućavaju poboljšan rad nišandžije. Ovi video uređaji su mali, ali prilično efikasni i dovoljni su za pronalaženje i pogađanje cilja. Termovizijski sistem može sam da odredi i uhvati cilj, ali konačnu odluku donosi vojnik. Otvaranje vatre nastupa samo nakon dozvole“, rekao je on.