Pratite Sputnjik i na letovanju
Sputnjik Srbija neometano možete čitati širom Evrope na mobilnoj aplikaciji koju ćete pronaći OVDE. Aplikaciju takođe možete preuzeti i putem linka apkfab.com
Prema njegovim rečima, bivša vlada Kirila Petkova nije Bugarskoj obezbedila nikakve alternative „Gaspromovom“ gasu, s obzirom na to da su se dogovorili samo o mogućnostima isporuke tečnog prirodnog gasa (TPG), ali nisu pronašli terminal na kojem bi mogla da se izvrši isporuka. Naveo je, da ni Bugarska, ni Evropa u narednim godinama nemaju mnogo izbora osim da kupuju ruski gas.
„Drugog gasa nema u okruženju, kao što nema ni infrastrukture koja bi mogla da primi TPG“, izjavio je ekspert u emisiji Bugarskog nacionalnog radija.
U narednim godinama evropske zemlje mogu da dobiju priliku da se oslobode zavisnosti od ruskog gasa, jer su ulaganja u izgradnju neophodne infrastrukture već počela, dodao je Kujumdžijev.
Ekspert je komentarisao i proteste Bugara koji se protive obnavljanju isporuka od „Gasproma“. U blizini kabineta predsednika Rumena Radeva su se nekoliko puta održale demonstracije. Demonstranti smatraju da je prekid odnosa sa ruskom kompanijom najvrednije dostignuće vlade Petkova i pozivaju da se spreči izdajnička odluka prema Bugarskoj.
Kijumdžijev je naveo da Bugarska i dalje koristi ruski gas, ali ga kupuje preko posrednika u Turskoj i Grčkoj.
„Šizofreno je da mi protestujemo protiv ruskog gasa, ali ga koristimo po mnogo višim cenama“, izjavio je on i dodao da sumnja da će „Gasprom“ novu vladu sačekati raširenih ruku i dati joj gas, ako vlada odluči da obnovi pregovore s kompanijom.
Bivši zamenik ministra energetike Bugarske smatra da je jedina moguća odluka da se uzme zajam, pripremi novac za kupovinu skupog gasa i napravi program kompenzacije gasa i za narod i za biznis.
„Gasprom“ je krajem aprila obustavio isporuke gasa Bugarskoj nakon što je Sofija odbila da plaća gas po novoj šemi u rubljama. Prema rečima premijera Bugarske, pre obustave isporuka „Gasproma“, zemlja je bila 90 odsto zavisna od ruskog gasa. Pritom, prema rečima stručnjaka, Bugarska sve vreme i dalje dobija ruski gas – ali preko posrednika i sa cenom višom do 40 odsto.