Pratite Sputnjik i na letovanju
Sputnjik Srbija neometano možete čitati širom Evrope na mobilnoj aplikaciji koju ćete pronaći OVDE. Aplikaciju takođe možete preuzeti i putem linka apkfab.com
Prema njegovim rečima, Poljska se „zalaže za proširenje sankcija EU, konkretno, po pitanju obustavljanja sporazuma o viznim olakšicama za građane Rusije“.
Istovremeno, Vavžik je istakao da sa tim nisu saglasne sve zemlje EU. Protiv su velike države članice kao što su Nemačka, Francuska i Holandija.
„Zbog toga što je nemoguće slomiti otpor tih država kako bi se suspendovao sporazum o viznim olakšicama za građane Rusije, Republika Poljska radi nad novim rešenjem“, izjavio je zamenik šefa poljske diplomatije.
On je dodao da poljska diplomatija već nekoliko nedelja na ovu temu pregovara sa nekim državama i istakao da analogan stav imaju Litvanija, Letonija i Estonija, kao i Češka i Slovačka.
„U najskorije vreme možemo očekivati rešenje ovog pitanja, izjavio je Vavžik.
Zamenik ministra je podsetio da Poljska već nekoliko meseci ne izdaje turističke vize ruskim državljanima. Trenutno, vize mogu dobiti samo Rusi koji zbog posla prelaze rusko-poljsku granicu, uključujući vozače kamiona, diplomate, kao i lica koja imaju poljska dokumenta i članovi porodice poljskih državljana i drugih država EU.
Nemačka vlada je ranije iznela na razmatranje predlog odluke EU o zabrani izdavanja šengenskih viza ruskim građanima u okviru redovnog paketa sankcija. Pored toga, letonski parlament je pozvao članice EU da prekinu sa izdavanjem viza građanima Rusije i Belorusije.
Kremlj je saopštio da se nada trezvenom razmišljanju Brisela kad je u pitanju izdavanje šengena Rusima. Kako se ističe, Rusija će u slučaju odbijanja izdavanja šengenskih viza Rusima odgovoriti krajnje negativno, što će povući za sobom recipročne mere i kontrareakciju.
Specijalna vojna operacija u Ukrajini
Predsednik Rusije Vladimir Putin je 24. februara objavio o početku vojne operacije demilitarizacije Ukrajine. On je u obraćanju sugrađanima rekao da okolnosti „zahtevaju odlučnu i hitnu akciju“, pošto su se republike Donbasa obratile Moskvi za pomoć. Putin je istakao da je cilj operacije „zaštita ljudi koji su već osam godina izloženi maltretiranju i genocidu od strane kijevskog režima“. Za to je, prema njegovim rečima, planirano da se izvrši „demilitarizacija i denacifikacija Ukrajine“ i da se privedu pravdi svi ratni zločinci odgovorni za „krvave zločine nad civilima“ u Donbasu.
Ministarstvo odbrane Rusije redovno naglašava da ruska vojska ne nanosi nikakve udare po gradovima Ukrajine: vojna infrastruktura se onesposobljava visokopreciznim sredstvima.