Pratite Sputnjik i na letovanju
Sputnjik Srbija neometano možete čitati širom Evrope na mobilnoj aplikaciji koju ćete pronaći OVDE. Aplikaciju takođe možete preuzeti i putem linka apkfab.com
Generalni sekretar Međunarodne agencije za nuklearnu energiju (IAEA) Rafael Grosi poručio je da u elektrani trenutno ne postoji neposredna pretnja po bezbednost.
"Prema mojoj oceni, u ovom momentu ne postoji neposredna opasnost po nuklearnu bezbednost. Ipak, situacija može da se promeni svakog časa", rekao je Grosi.
On je još dodao da IAEA stremi pragmatičnoj saradnji i sa Kijevom i sa Moskvom po ovom pitanju.
Generalni sekretar Antonio Gutereš pozvao je da se prekine sa borbenim dejstvima u oblasti oko nuklearke i upozorio da će bilo kakva oštećenja objekta dovesti do katastrofalnih posledica i to ne samo u Ukrajini nego i izvan granica Ukrajine.
"Pozivam da se svi vojnici i vojna tehnika povuku i da se tehnika i vojska ne razmeštaju na toj teritoriji", navodi se u saoštenju Gutereša.
On je rekao i da sve strane u Ukrajini treba da pokažu zdrav razum i da ne preduzimaju ništa što može da dovede u opasnost fizičku celovitost i bezbednost nuklearke - najveće u Evropi.
Kina, koja predsedava SB UN u avgustu, pozvala je strane da sednu za pregovarački sto.
Poseta misije IAEA u Zaporoškoj nuklearnoj elektrani treba da se realizuje što pre, rekla je na sednici zamenik američkog državnog sekretara za kontrolu naoružanja Boni Dženkins.
"Njihova poseta se ne sme odlagati", rekla je Dženkins i pozvala da se ekspertima IAEA omogući pristup nuklearki.
Takođe je rekla da Vašington smatra da Rusija snosi svu odgovornost za potencijalne rizike u nuklearki.
"Rusija je jedina koja je isprovocirala te rizike, započevši sveobuhvatnu invaziju. I samo ona može da ih otkloni tako što će povući svoje vojnike", istakla je Dženkins.
Dženkins je rekla i da Amerika podržava predlog o uspostavljanju demilitarizovane zone oko nuklearke.
Predstavnik Ukrajine rekao je da jednini način da se otklone rizici povlačenje ruske vojske iz nuklearke i predavanje objekta u ruke Kijeva.
Prema njegovim rečima, Ukrajina žali što još nije realizovana ekspertska misija IAEA i to zbog destruktivnog ponašanja Rusije.
Ostale članice SB UN su pozvale strane na uzdržanost i takođe apelovale da se misiji IAEA što pre omogući pristup objektu nuklearke. Zapadne zemlje su iznele stav da Rusija treba da prepusti Ukrajini kontrolu nad nuklearkom, a da misiji IAEA treba omogućiti direktnu komunikaciju sa ukrajinskim osobljem nuklearke. Takođe tvrde da Rusija svojim aktivnostima ugrožava svih sedam stubova nuklearne bezbednosti.