Pratite Sputnjik i na letovanju
Sputnjik Srbija neometano možete čitati širom Evrope na mobilnoj aplikaciji koju ćete pronaći OVDE. Aplikaciju takođe možete preuzeti i putem linka apkfab.com
Zidine pravoslavne crkve u Deringaju srušene u Drugom svetskom ratu ne samo da čuvaju sećanje na Mandiće – članove familije Nikole Tesle – već svedoče i o događajima od pre 27 godina. Poput nestanka bake Nikole Miljuša, povratnika u ove krajeve.
"To je bila akcija i kada su pripremali da krenu traktorima, ona nije htela ići, ostala je tu. Od tada pa nadalje, njen trag se gubi", kaže Miljuš iz Deringaja kod Gračaca.
U selima oko Gračaca u Lici, na kućnom pragu ubijeno je nekoliko desetina ljudi.
Samo u selu Kijani, tokom i posle akcije "Oluja" stradalo je četrnaestoro civila, među kojima čak devet žena. Ubistvo tročlane porodice Sovilj jedan je od retkih zločina koji je procesuiran pred hrvatskim pravosuđem. Sud u Rijeci prvostepeno je na deset godina zatvora osudio nekadašnjeg pripadnika hrvatske vojske Rajka Kričkovića.
"To suđenje je moglo da bude okončano punomoćnom presudom jer je progovorio svedok i želeli bi da više svedoka progovori. I to ne svedok zločina nego svedok hvalisanja počinitelja zločina. Zato smo i nedavno pozdravili da je Tužilaštvo za ratne zločine u Srbiji pokrenulo postupak za zločine nad kolonom izbeglica na Petrovačkoj cesti u BiH", kaže Vesna Teršelić iz centra "Dokumenta".
Za predsednika SNV-a ovo je bila prilika za odavanje pošte svim civilnim žrtvama "Oluje".
"Danas treba reći da jedni govore da je 'Oluja' čista kao suza, a drugi liju suze nad sudbinom čiju sudbinu su odredili upravo ljudi bez suza s jedne i druge strane", kaže Milorad Pupovac, predsednik SNV-a.
U Kninu je opet okupljanje onih koji slave, ali – potvrdio je Pupovac – tamo neće biti predstavnika Srba kao pre dve godine. Potvrđuje i da on lično neće u četvrtak u Novi Sad. Umesto Pupovca, na obeležavanje "Oluje" u Srbiji, SDSS i SNV predstavljaće tri visoka funkcionera, preneo je RTS.