Reč je o gorivu proizvedenom uglavnom od neopasnog dela komunalnog otpada. Pitanje zbrinjavanja otpada sa deponija u Srbiji još nije rešeno, a otpad bi mogao biti veoma upotrebljiv kao obnovljivi izvor za proizvodnju zelene energije.
EPS je raspisalo je tender za izradu investiciono-tehničke dokumentacije kosagorevanja alternativnih goriva u termoelektranama TE Nikola Tesla i Kostolac B.
Benefiti ovog projekta su brojni. Pre svega bi se sa deponija uklonio otpad, uz poštovanje principa zaštite životne sredine, a biće smanjene i emisije štetnih gasova koje se proizvode sagorevanjem uglja – lignita sa domaćih kopova. Istovremeno bi se smanjila potrošnja uglja, koga sada nema dovoljno za proizvodnju potrebnih količina električne energije. Ovaj princip zamene fosilnih goriva otpadom koristi se u svetu, ne samo u termoelektranama već i u cementarama.
O ekonomskim i ekološkim prednostima sagorevanja otpada, kao i kako i kada bi to moglo biti primenjeno u Srbiji u emisiji „Energija Sputnjika“ razgovaraju Jelica Putniković i prof. dr Aleksandar Jovović sa Mašinskog fakulteta u Beogradu.
„Energija Sputnjika“ je emisija portala i radija Sputnjik koju vodi Jelica Putniković, stručnjak za energetiku.
Teme su mahom vezane za energetiku i ekonomiju, lokalnog i globalnog karaktera, a gosti su stručnjaci u svojim poljima. Emituje se svakog ponedeljka u 21.00.
Pratite Sputnjik i na letovanju
Sputnjik Srbija neometano možete čitati širom Evrope na mobilnoj aplikaciji koju ćete pronaći OVDE. Aplikaciju takođe možete preuzeti i putem linka apkfab.com