Pratite Sputnjik i na letovanju
Sputnjik Srbija neometano možete čitati širom Evrope na mobilnoj aplikaciji koju ćete pronaći OVDE. Aplikaciju takođe možete preuzeti i putem linka apkfab.com
Zaharova je uporedila ovu situaciju sa Saudijskom Arabijom. Ona je podsetila da je pre tri godine američki lider Džozef Bajden lično saopštio „da će naterati Kraljevstvo da plati visoku cenu i da će ih pretvoriti u otpadnike“.
„A sada sa praznim kanisterom i pruženom rukom otišao je da se pokloni prestolonasledniku Bin Salmanu, koji se pokazao kao državnik i u ime globalne stabilnosti udostojio da primi predsednika ekonomski nesolventne zemlje“, navela je ona.
Prema njenim rečima, američka privreda opstaje samo zahvaljujući američkim vojnim bazama tamo gde one postoje i odgovornom ponašanju istinskih nezavisnih država, tamo gde ih nema.
„SAD mnogo godina troše više, nego što proizvode. Dug od 30 biliona dolara nemaju čime da plate. I, svi to znaju. To što Vašington planira i sprovodi državne udare u raznim delovima sveta, o čemu je nedavno tako otvoreno pričao bivši savetnik američkog predsednika za nacionalnu bezbednost Džon Bolton, ne znači nikakvu finansijsku sposobnost“, objasnila je ona.
Kako je poručila Prajsu, ona bi uporedila ekonomske sisteme SAD i Velike Britanije sa bankrotiranim aristokratama, koji su svoju imovinu stavili pod hipoteku nekoliko puta, svima su dužni, a nikako ne mogu da se odreknu komfornog života.
„Tako da je jedini vaš spas u dobrim odnosima sa drugima i onima kojima dugujete. Samo vi niste aristrokrate. Vi ste malograđani“, zaključila je Zaharova.
Ranije je američki Stejt department saopštio da će Peking skupo platiti ako bude pomagao Rusiji da zaobiđe sankcije. Kako je izjavio portparol Stejt departmenta Ned Prajs, SAD će zajedno sa desetinama saveznika tražiti visoku cenu od Kine ako počne da snabdeva Rusiju oružjem ili joj pomogne u zaobilaženju sankcija. Kako je istakao, Amerikanci za sada nisu primetili takve radnje, ali budno motre na poštovanje sankcionog režima.
Specijalna vojna operacija u Ukrajini
Predsednik Rusije Vladimir Putin je 24. februara objavio o početku vojne operacije demilitarizacije Ukrajine. On je u obraćanju sugrađanima rekao da okolnosti „zahtevaju odlučnu i hitnu akciju“, pošto su se republike Donbasa obratile Moskvi za pomoć. Putin je istakao da je cilj operacije „zaštita ljudi koji su već osam godina izloženi maltretiranju i genocidu od strane kijevskog režima“. Za to je, prema njegovim rečima, planirano da se izvrši „demilitarizacija i denacifikacija Ukrajine“ i da se privedu pravdi svi ratni zločinci odgovorni za „krvave zločine nad civilima“ u Donbasu.
Ministarstvo odbrane Rusije redovno naglašava da ruska vojska ne nanosi nikakve udare po gradovima Ukrajine: vojna infrastruktura se onesposobljava visokopreciznim sredstvima.
Kao odgovor na rusku specijalnu vojnu operaciju u Ukrajini, zapadne zemlje počele su da uvode nove antiruske sankcije. Portparol Kremlja Dmitrij Peskov primetio je da su to veoma ozbiljna ograničenja, ali se Rusija za njih unapred pripremala. Sa svoje strane, šef ruske diplomatije Sergej Lavrov izjavio je da su strane kompanije koje odbijaju da posluju sa Rusijom to učinile pod ogromnim pritiskom, ali da će Rusija rešiti sve probleme sa ekonomijom koje joj Zapad stvara.