„Snimanje filma ‘Avatar: Put vode‘ obeležio je izuzetno zahtevan proces snimanja pod vodom“, istakao je Kameron dodajući „da je naziv nastavka filma zahtevao snimanje pod vodom“.
Posebne izazove pri snimanju predstavljalo je upravljanje osvetljenjem u vodenim uslovima.
„Bilo je nemoguće koristiti svetla koja bi direktno odozgo osvetljavala vodu, jer bi na taj način bilo jako teško snimanje određenih kadrova“, rekao je režiser, dodajući „da je ovim filmom načinjen korak napred“.
Uzimajući u obzir uslove snimanja, pominje se da bi ovaj nastavak filma mogao predstavljati „najznačajniji film o ronjenju koji je ikada snimljen“.
Kameron je istakao da je pre snimanja bilo neophodno da glumci prođu obuku u ronjenju, kako bi ovladali sposobnošću „da glume pod vodom, bez naduvenih obraza i skupljenih usana“.
Glumac Sem Vorington rekao je da je snimanje pod vodom „najteža stvar koju je ikada morao da uradi“.
„Imate posla sa ograničenjima hvatanja pokreta pod vodom dok pokušavate da održite emocionalno putovanje, a ujedno se borite urođenim strahom od smrti“, rekao je Vorington.
Tokom snimanja Avatara glumica Kejt Vinslet oborila je rekord Toma Kruza u dužini snimanja scene pod vodom, pošto je izdržala čak sedam minuta i 14 sekundi.
„Tokom snimanja ne samo da sam naučila nešto novo, već sam stekla i nadljudsku sposobnost“, rekla je Vinslet.