„Ako ste kardiovaskularni bolesnik i planirate putovanje, neophodno je da se pridržavate sledećih pravila: Unapred se postarajte o stalnoj terapiji, ponesite sa sobom 2-3 puta veću količinu lekova nego što će trajati vaše putovanje. U slučaju dugih letova, neophodno je obavezno ustati i šetati po kabini, piti dovoljno tečnosti, obavezno uzimati prepisane lekove, izbegavati upotrebu alkohola. Ako ste nedavno imali akutno oboljenje ili operaciju na srcu i krvnim sudovima, posavetujte se sa lekarom. Prilikom planiranja putovanja, unapred se informišite o nivou fizičke aktivnosti na ruti, mogućnošću odmaranja u hladovini, obavezno ponesite sa sobom zalihe pijaće vode“, rekla je Lebedjeva.
Prema njenim rečima, kardiovaskularne bolesti su jedne od najčešćih među odraslom svetskom populacijom, na primer, od arterijske hipertenzije u Rusiji boluje oko 40 odsto odraslog stanovništva. Poslednjih godina primetna je tendencija u pojavljivanju ovih bolesti u mlađim godinama, što je uslovljeno ritmom života i ishranom ljudi u megapolisima.
„Zbog toga je posebno važno povremeno kontrolisati svoj kardiovaskularni sistem. Što ranije budu otkrivena bilo kakva odstupanja, uspešnije se mogu izlečiti i minimizirati šteta. Mnoge nepravilnosti, kada se otkriju u ranom stadijumu, mogu biti izlečene čak samo promenom načina života, ishrane. Ali, najvažnije je da ih je potrebno otkriti, a ne pripisivati neke simptome vrućini, umoru i tako dalje“, ispričala je kardiolog.
Doktorka je dodala da neke nepravilnosti u radu kardiovaskularnog sistema u ranoj fazi, kada ih je moguće bolje i efikasnije lečiti, mogu biti potpuno asimptomatske.