SVET

Kako su Kinezi pretvorili pustinju u plodnu zemlju: Sve je počelo od Šest staraca /video/

Farmeri koji žive na severozapadu Kine, pretvorili su deo pustinje Babuša u plodnu zemlju. Za taj poduhvat bio je potreban rad generacija, a započet je kada se grupa ljudi, poznata kao Šest staraca, posvetila tom cilju.
Sputnik
Farmeri su od 25.000 hektara pustinje napravili plodnu zemlju prekrivenu zelenilom, a taj zadatak prenošen je sa generacije na generaciju.
Pre 40 godina, današnja zelena oaza, bila je gola peščana pustinja, koja se širila usled suše.
„Na početku našeg rada, nismo imali gde da se sklonimo. Jednom nas je pogodila peščana oluja koja je zatrpala jednog od nas, kog smo jedva spasli“, ispričao je Žang Runjuan, poslednji preostali pripadnik prve generacije farmera koji su se uhvatili u koštac sa pustinjom.
Žang je zajedno sa još petoricom ljudi osamdesetih godina 20. veka počeo da sadi drveće kako bi spasao svoje selo od širenja pustinje.
Posle 40 godina, farmeri su posadili više od 10 miliona stabala širom 50.000 kvadratnih kilometara pustinje.
Kao priznanje za njihov rad, u sađenju drveća 2019. godine pridružio im se i kineski predsednik Si Đinping.
Meštane koji se bore sa pustinjom često porede sa Jugongom, lukom iz kineskog folklora koji simbolizuje neumoran napor više generacija da promene nešto što se čini nemogućim.
Kada su Šest staraca zašli u godine, predali su svoj zavet mlađima u porodicama. Mnogi od njih nisu verovali da je moguće obuzdati pustinju. Guo Vangang, sin jednog od Šest staraca, kaže da nije verovao kako čovek može da zaustavi pustinju i spreči prirodne katastrofe. Međutim, kaže da mu se mišljenje promenilo kada je peščana oluja pogodila selo i ubila 23 meštana, među kojima i 18 dece.
„Tada sam shvatio značaj onog što su naši stari radili. Mogli smo da spasimo živote te dece i našu zemlju“, kazao je on
Za četiri decenije, farmeri su napravili zeleni koridor sa milionima stabala, koji je zaustavio pustinju i zaštitio više od 7.000 hektara plodne zemlje koja pripada njihovom selu, piše kineska državna televizija CGTN.
Njihovo postojanje je bilo tajna: Gradovi čije misterije još nisu razrešene /foto/
Peščana oluja iz Mongolije prekrila Peking /foto/
Komentar