Povod za ovakve medijske navode je rok za isplatu kupona u vrednosti od 100 miliona dolara koji je istekao 27. juna.
Međutim, Blumberg piše da je „defolt“ „uglavnom simboličan“ i da nema velik značaj za Rusiju.
Ministarstvo finansija Rusije trebalo je 27. maja da isplati kupone na dve emisije suverenih evroobveznica koje dospevaju 2026. i 2036. godine u dolarima i evrima.
Ministarstvo je to uradilo unapred, pošto je američko Ministarstvo finansija očekivano odbilo da produži licencu koja je Rusiji omogućavala da servisira spoljni dug pod sankcijama.
Agent za plaćanje, Nacionalni depozitar za obračune, primio je sredstva za isplatu prihoda po ruskim evroobveznicama sa rokom dospeća 2026. godine u iznosu od 71,25 miliona dolara i dospećem 2036. godine u iznosu od 26,5 miliona evra.
Međutim, kako je istakao Blumberg, vlasnici obveznica navodno nikada nisu primili isplate na njih.
Rusko Ministarstvo finansija naglasilo je da je tehnički defolt – defolt koji su vlasti zapadnih zemalja de fakto proglasile sopstvenim investitorima.
Rusija namerava da izvršava obračune sa vlasnicima domaćih evroobveznica koristeći mehanizam sličan šemi plaćanja gasa u rubljama.
Reakcija Moskve
Kako je saopštio zamenik predsednika Odbora za međunarodna pitanja Saveta federacije Rusije Vladimir Džabarov, pisanja zapadnih medija o tome da Rusija ne izmiruje obaveze su – laž.
„Zapadne banke su zamrznule (u stvari ukrale) ogroman novac koji pripada našoj zemlji. Ne vrše nikakve isplate i cinično saopštavaju da Rusija ne može da izmiri svoje obaveze. Bezobraznici! Nemam druge reči!“, napisao je Džabarov na Telegramu.