Prema njegovim rečima, sada postoji velika potreba da se osigura strateška stabilnost, da se održi režim neširenja oružja za masovno uništenje i da se poboljša situacija u sferi kontrole naoružanja.
Retoričke igre Zapada na temu sukoba s Rusijom su opasne
Komentarišući situaciju u vezi s prekidom tranzita robe iz Litvanije u Kalinjingradsku oblast i izjave američkih zvaničnika u vezi s reakcijom Rusije na tu odluku litvanskih vlasti, Rjabkov je upozorio zapadne zemlje da se suzdrže od opasnih retoričkih igara na temu hipotetičnog sukoba s Rusijom.
„Na Zapadu postoje snage koje su, nažalost, uticajne i povlače poluge vlasti, a koje čine sve, u bukvalnom smislu, da izazovu dalji rast napetosti u odnosima s Rusijom. Ta činjenica je zabrinjavajuća. Utisak je da pojedinci prosto nemaju nikakve granice kada je reč o izmišljanju scenarija prema kojima je oružani sukob s nama neizbežan“, rekao je Rjabkov novinarima.
Diplomata je to naveo povodom izjave portparola Stejt departmenta Neda Prajsa da se Vašington ozbiljno odnosi prema ruskim pretnjama Litvaniji i da će SAD „braniti svoje saveznike u NATO-u i Litvaniju“ u skladu sa Članom 5 Povelje NATO-a, prema kojem je napad na jednu članicu Alijanse – napad na sve.
Rjabkov je dodao da se Rusija „odgovorno odnosi prema svim svojim obavezama i da to što Evropska unija i Litvanija sada preduzimaju na planu ograničenja tranzita robe u Kalinjingradsku oblast predstavlja novi težak udarac na temelje evropske arhitekture“.
„Naši interesi će pritom garantovano biti zaštićeni. Odgovor će uslediti, on se sada razrađuje, ali želeo bih da upozorim NATO i političare u Evropskoj uniji da se okanu opasnih retoričkih igara na temu sukoba“, naglasio je Rjabkov.
Diplomata je upozorio i na to da se u doglednoj budućnosti ne može isključiti mogućnost produbljivanja kriza u onim delovima sveta u kojima SAD žele da ostvare svoju dominaciju.
„Pre svega, uočavamo rast konfliktnog potencijala u Azijsko-pacifičkom regionu“, rekao je Rjabkov.