Energetska tranzicija je globalna transformacija energije iz fosilnih u obnovljive izvore energije. Ona je tesno povezana sa dekarbonizacijom – smanjenjem emisije gasova staklene bašte pri proizvodnji. Ruski predsednik Vladimir Putin izjavio je da bi Rusija trebalo da obezbedi nultu emisiju ugljenika do 2060 godine.
„Rusija može da postane inicijator i realizator koncepta alternativne energetske tranzicije. Uzimajući u obzir neophodnost adaptacije usled posledica promene klime, njena usmerenost ne može biti povezana isključivo sa povećanjem udela obnovljivih izvora energije u nacionalnom energetskom balansu ili sa razmeštanjem obimne proizvodnje vodonika za izvoz“, uveren je stručnjak.
Holkin smatra da će u perspektivi biti potrebna još kompleksnija energetska rešenja: prirodna, potpuno ili delimično autonomna, brzo primenjiva i sveobuhvatna, pouzdana, ekonomski dostupnija.
„U osnovi nove koncepcije energetske tranzicije nalaziće se ostali principi: ko-obezbeđenje, ko-organizacija, ko-razvoj. To će biti koncepcija energetske tranzicije, koja neće biti diktirana strahom niti političkom alarmizmom, već racionalnim viđenjem sledećeg koraka razvoja u uslovima globalnih izazova, koje vraća društvo na put progresa“, istakao je on.
Prema njegovom mišljenju, ruski model energetske tranzicije u ovoj situaciji može da postane privlačan mnogim svetskim zemljama i „postane lokomotiva razvoja multipolarnog sveta i ekonomskog rasta“.
Jubilarni XXV Međunarodni ekonomski forum održava se u Sankt Peterburgu od 15 - 18. juna.