Prethodno su u DNR na najveću kaznu osuđena dva državljanina Velike Britanije i državljanin Maroka. U skladu sa zakonima republike, osuđenici će biti streljani. Protiv sudske odluke mogu uložiti žalbu u roku od mesec dana.
Blinken smatra da se radi o „fiktivnom“ procesu, kojim su osuđeni bivši „legitimni borci, koji su sada služili u Oružanim snagama Ukrajine“.
„Pozivamo Rusiju i njene satelite da poštuju međunarodno humanitarno pravo, uključujući ljudska prava i zaštitu, koja se pružaju vojnim zarobljenicima“, napisao je on na Tviteru.
U sredu su Britanci Šon Piner, Ejden Aslin i Marokanac Saadun Brahim priznali optužnicu koja ih tereti za dejstva čiji je cilj bio nasilno preuzimanje vlasti. Prema odgovarajućem članu Krivičnog zakonika DNR, za ovo delo predviđena je smrtna kazna. Aslin je takođe priznao da je kriv po članu „Obučavanje u cilju vršenja terorističke aktivnosti“.
Istraga je utvrdila da su strani plaćenici uz naknadu učestvovali u oružanoj agresiji Ukrajine usmerenoj na nasilno preuzimanje vlasti u DNR.
Portparol ruskog Ministarstva odbrane general-major Igor Konašenkov saopštio je da „plaćenici koji se nalaze u Ukrajini nisu borci i da je najbolje što ih očekuje – duga zatvorska kazna“. Kako je istakao, strani plaćenici nemaju status boraca prema međunarodnom humanitarnom pravu.
Specijalna vojna operacija u Ukrajini
Predsednik Rusije Vladimir Putin je 24. februara objavio o početku vojne operacije demilitarizacije Ukrajine. On je u obraćanju sugrađanima rekao da okolnosti „zahtevaju odlučnu i hitnu akciju“, pošto su se republike Donbasa obratile Moskvi za pomoć.
Putin je istakao da je cilj operacije „zaštita ljudi koji su već osam godina izloženi maltretiranju i genocidu od strane kijevskog režima“. Za to je, prema njegovim rečima, planirano da se izvrši „demilitarizacija i denacifikacija Ukrajine“ i da se privedu pravdi svi ratni zločinci odgovorni za „krvave zločine nad civilima“ u Donbasu.