VAŽNO OBAVEŠTENJE
Zbog učestalih hakerskih napada i ometanja sajta Sputnjik Srbija i naših kanala na Fejsbuku i Jutjubu, sve vesti pratite i na kanalu Sputnjik Srbija na Telegramu i preko mobilne aplikacije koja radi neometano, a koju možete preuzeti sa ovog linka, a video sadržaj na platformi „Odisi“ (odysee.com), kao i na platformi „Rambl“ (rumble.com).
„Danas će se pojaviti opšti zaključak u kome nema detalja po zemljama, ali u realnim sporazumima, koji će biti objavljeni za dva dana, Bugarska će imati posebnu klauzulu u sporazumu koja će biti posebno za nas formulisana do kraja 2024. godine“, rekao je Petkov.
Prema njegovim rečima, ovaj izuzetak će Bugarskoj dati vremena da svoje rafinerije prilagodi nafti iz drugih zemalja.
Lideri EU su nakon samita u Briselu postigli političku saglasnost da se uvedu delimične sankcije na naftni embargo protiv Rusije, koje se tiču isporuka nafte pomorskim putem. Nafta koja se transportuje naftovodom neće biti uključena u novi paket sankcija.
Prema rečima predsednice Evropske komisije Ursula fon der Lajen embargo će „do kraja godine obuhvatiti oko 90 odsto uvoza ruske nafte u EU“.
Specijalna operacija u Ukrajini i zapadne sankcije Rusiji
Kao odgovor na rusku specijalnu vojnu operaciju u Ukrajini, zapadne zemlje počele su da uvode nove antiruske sankcije. Portparol Kremlja Dmitrij Peskov primetio je da su to veoma ozbiljna ograničenja, ali se Rusija za njih unapred pripremala. Sa svoje strane, šef ruske diplomatije Sergej Lavrov izjavio je da su strane kompanije koje odbijaju da posluju sa Rusijom to učinile pod ogromnim pritiskom, ali da će Rusija rešiti sve probleme sa ekonomijom koje joj Zapad stvara.