SVET

Erdogan traži od Švedske: Obustavite podršku teroristima i ukinite ograničenja prema Ankari

Predsednik Turske Redžep Tajip Erdogan razgovarao je sa premijerom Švedske Magdalenom Anderson o nameri Stokholma da postane deo NATO. On je tom prilikom ukazao da je neophodno da Švedska prekine podršku terorističkim organizacijama i da ukine ograničenja koje je Švedska uvela protiv Turske u domenu odbrane.
Sputnik
VAŽNO OBAVEŠTENJE

Zbog učestalih hakerskih napada i ometanja sajta Sputnjik Srbija i naših kanala na Fejsbuku i Jutjubu, sve vesti pratite i na kanalu Sputnjik Srbija na Telegramu i preko mobilne aplikacije koja radi neometano, a koju možete preuzeti sa ovog linka, a video sadržaj na platformi „Odisi“ (odysee.com), kao i na platformi „Rambl“ (rumble.com).

„Erdogan je rekao premijeru Švedske da Stokholm mora da prekine političku, finansijsku i vojnu pomoć terorističkim organizacijama. Rekao je i da ograničenja koje je Stokholm uveo Ankari u sferi odbrambene industrije moraju da budu ukinuta“, saopštila je kancelarija turskog lidera.
Podsetimo, Finska i Švedska su podnele zahtev za prijem u Alijansu ali je Turska to blokirala zbog stavova tih zemalja prema kurdskom problemu.
Švedski ministar spoljnih poslova An Linde naglasila je ranije da je Švedska među prvima, još 1984. Godine, uvrstila Radničku partiju Kurdistana u spisak terorističkih organizacija.

Razgovor sa finskim predsednikom

Usledio je i razgovor sa predsednikom Finske Saulijem Ninisteom.
Niniste je Erdoganu rekao da će Helsinki preuzeti na sebe obaveze po pitanju bezbednosti saveznika u u NATO.
Erdogan je s druge strahe ukazao da je ignorisanje terorističkih organizacija koje predstavljaju pretnju po saveznike u suprotnosti sa duhom prijateljstva i savezništva.
U međuvremenu se oglasio i predsednik finskog parlamenta Mati Vanhanen koji je rekao da zemlja ne može da menja svoje pravne norme zbog Turske i da izručuje "nevine ljude".
Vanhanen je dodao da nema sumnje da će Finska ući u NATO.
Turski lider je nedavno izjavio da su skandinavske zemlje rasadnik terorizma, da imaju običaj da se 'gostoljubivo odnose' prema teroristima, da ih puštaju u parlament i da zbog toga Turska za sada ne možemo pozitivno da gledamo na njihove namere da uđu u NATO.
I šef NATO Jens Stoltenberg takođe je razgovarao sa turskim liderom.
Kako je rekao, ukazali su na značaj politike otvorenih vrata, ali potrebu da se u obzir uzme zabrinutost svakog člana i nastave razgovori dok se ne nađe rešenje.
SVET
Neprijatelj pred vratima: Zašto se Finska i Švedska užurbano uvlače u NATO?
Komentar