On je rekao da Belorusija vidi želju Zapada da produži sukob u Ukrajini kako bi što više oslabila Rusiju.
"Za sada na Zapadu, uključujući i Vašington, vidimo samo želju da se sukob produži što je više moguće. Za to se Ukrajina i dalje puni oružjem. Ciljevi su jasni - da se Rusija što je više moguće oslabi. Da se utopi, kako se kaže, u ovom ratu. A, može se uraditi i da se proširi", rekao je Lukašenko.
Beloruski lider je naglasio da tada niko neće moći da "sedi na mestu".
"Očekivali smo da će Zapad, a pre svega SAD, ipak iskoristiti predlog Rusije za pokretanje pregovora o bezbednosnim garancijama. Pre ili kasnije u dogledno vreme taj proces će ionako početi, ali šta će ostati od Ukrajine i našeg regiona do tada - ostaje pitanje“, rekao je Lukašenko.
Predsednik Belorusije Aleksandar Lukašenko izjavio je da vojna saradnja Minska u okviru Savezne države sa Rusijom i članstvo u ODKB imaju trezven efekat na Zapad - da nema toga na teritoriji Belorusije bi se rasplamsao rat.
On je dodao da se na zapadnom boku Savezne države povećava vojno prisustvo Sjedinjenih Američkih Država, ubrzanim tempom se modernizuje vojna infrastruktura i sprovode brojne vežbe NATO-a.
Lukašenko je istakao da se na teritoriji 19 evropskih zemalja, uključujući i granicu Belorusije sa Poljskom, održavaju vežbe velikih razmera pod nazivom „Branilac Evrope 2022".
„Ukrajina je huškana i huškana, punjena je nacionalizmom, nacizmom..., fašizmom i rusofobijom, oružjem. Posle izbora (za predsednika) u Belorusiji avgusta 2020. godine, u odnosima sa nama je Ukrajina je u potpuno potpala pod uticaj Zapada. Tokom protekle dve godine, stalno osećamo neprijateljske postupke od strane našeg južnog suseda“, rekao je Lukašenko.
Prema njegovim rečima, na belorusko-poljskoj granici se nalazi grupa od oko 15.000 vojnika koja je tamo raspoređena prošle godine pod izgovorom migracione krize. Lukašenko je primetio da je ova grupa vojnika dodatno raspoređena pored vojske koja je tamo stalno stacionirana.