VAŽNO OBAVEŠTENJE
Zbog učestalih hakerskih napada i ometanja sajta Sputnjik Srbija i naših kanala na Fejsbuku i Jutjubu, sve vesti pratite i na kanalu Sputnjik Srbija na Telegramu i preko mobilne aplikacije koja radi neometano, a koju možete preuzeti sa ovog linka, a video sadržaj na platformi „Odisi“ (odysee.com), kao i na platformi „Rambl“ (rumble.com).
Prema studiji iz 2016. godine, dve najveće „mrlje“ nalaze se duboko ispod Tihog okeana i Afrike i iznose oko 10 odsto mase celog Zemljinog plašta (4,01 × 1024 kg). Takođe je poznato da su toplije od svoje okoline.
Što se više studija sprovodi kako bi se saznali neki novi detalji o „mrljama“, one izgledaju misterioznije. Godine 2020, postdoktorski saradnik na Univerzitetu Merilend na Odeljenju za geologiju Dojeon Kim zajedno sa svojim kolegama otkrio je da bi uz korišćenje podataka dobijenih analizom seizmičkih talasa naučnici mogli bolje da ispitaju misteriozne mrlje iz unutrašnjosti Zemlje.
„Gledajući hiljade reakcija na granici jezgra i plašta, dobili smo potpuno novu perspektivu. Ovo nam pokazuje da granični region jezgra-plašt ima mnogo struktura koje mogu proizvesti ove reakcije, a to je bilo nešto što ranije nismo znali jer smo imali uži spektar“, rekao je on.
Konkretno, studija iz 2020. otkrila je ranije nepoznatu strukturu ispod vulkanskih Markiskih ostrva u južnom Pacifiku, takođe otkrivajući da je struktura ispod Havajskih ostrva mnogo veća nego što su naučnici prvobitno pretpostavili.
Mnoge stvari o „mrljama“ ostaju nepoznate. Na primer, naučnici nisu sigurni kada su tačno nastale i kako se to dogodilo, ukazujući da bi mogli biti rezultat neke vrste kosmičkog sudara. Prema profesoru Sujoi Mukhopadhjaj sa Univerziteta u Kaliforniji, ako su te stvari „zaista drevne“, onda nam njihovo poreklo „govori nešto o tome kako se formirala naša planeta“.