RUSIJA

Peking: Neke zemlje žele da pretvore Ukrajinu u topovsko meso za slabljenje Rusije

Neke velike zemlje koriste ukrajinsku krizu kako bi oslabile Rusiju, njih ne brinu mirni pregovori i bezbednost ukrajinskog naroda, izjavio je zamenik ministra inostranih poslova Kine Le Jučeng.
Sputnik
VAŽNO OBAVEŠTENJE

Zbog učestalih hakerskih napada i ometanja sajta Sputnjik Srbija i naših kanala na Fejsbuku i Jutjubu, sve vesti pratite i na kanalu Sputnjik Srbija na Telegramu i preko mobilne aplikacije koja radi neometano, a koju možete preuzeti sa ovog linka, a video sadržaj na platformi „Odisi“ (odysee.com), kao i na platformi „Rambl“ (rumble.com).

„Postoje tvrdnje o tome da se Kina nalazi na pogrešnoj strani istorije, s obzirom da ne osuđuje akcije Rusije i ne uvodi antiruske sankcije zajedno sa Sjedinjenim Američkim Državama i zemljama Zapada. Postoje čak i pretnje da će te zemlje uvesti sankcije Kini“, rekao je Le Jučeng nastupajući na on-lajn dijalogu globanih analitičkih centara iz 20 zemalja sveta. Dijalog je organizovao Narodni univerzitet Kine i Institut „Čunjan“.

On je podvukao da je Kina nekoliko puta izjavljivala da će voditi nezavisnu i mirnodopsku spoljnu politiku i samostalno formirati stav na osnovu činjenica. Ona ne juri trendove i ne sledi masu.
Zamenik ministra inostranih poslova Kine je dodao da se od samog početka ruske operacije u Ukrajini Kina pridržavala osnovnih principa i ciljeva Povelje UN, zalagala se za principe bezbednosti, ostala verna poštenju i pravdi, ulagala napore u cilju pomirenja i aktivno učestvovala u pružanju humanitarne pomoći.
Sa druge strane, podvukao je on, neke velike zemlje izjavljuju da je neophodno iskoristiti ukrajinsku krizu za slabljenje Rusije.

„Oni ne brinu o mirnim pregovorima, niti o životima i bezbednosti ukrajinskog naroda, već o tome kako da Ukrajinu pretvore u potrošni materijal i topovsko meso za slabljenje Rusije, kao i kako da iskoriste živote Ukrajinaca da zadovolje svoje velike državne ambicije i ostvare svoje geostrateške ciljeve“, naveo je Le Jučeng.

Specijalna vojna operacija u Ukrajini

Predsednik Rusije Vladimir Putin je 24. februara objavio o početku vojne operacije demilitarizacije Ukrajine. On je u obraćanju sugrađanima rekao da okolnosti „zahtevaju odlučnu i hitnu akciju“, pošto su se republike Donbasa obratile Moskvi za pomoć. Putin je istakao da je cilj operacije „zaštita ljudi koji su već osam godina izloženi maltretiranju i genocidu od strane kijevskog režima“. Za to je, prema njegovim rečima, planirano da se izvrši „demilitarizacija i denacifikacija Ukrajine“ i da se privedu pravdi svi ratni zločinci odgovorni za „krvave zločine nad civilima“ u Donbasu.
Ministarstvo odbrane Rusije redovno naglašava da ruska vojska ne nanosi nikakve udare po gradovima Ukrajine: vojna infrastruktura se onesposobljava visokopreciznim sredstvima.
Kao odgovor na rusku specijalnu vojnu operaciju u Ukrajini, zapadne zemlje počele su da uvode nove antiruske sankcije. Portparol Kremlja Dmitrij Peskov primetio je da su to veoma ozbiljna ograničenja, ali se Rusija za njih unapred pripremala. Sa svoje strane, šef ruske diplomatije Sergej Lavrov izjavio je da su strane kompanije koje odbijaju da posluju sa Rusijom to učinile pod ogromnim pritiskom, ali da će Rusija rešiti sve probleme sa ekonomijom koje joj Zapad stvara.
SVET
Kina će nastaviti da jača stratešku saradnju sa Rusijom
Komentar