VAŽNO OBAVEŠTENJE
Zbog učestalih hakerskih napada i ometanja sajta Sputnjik Srbija i naših kanala na Fejsbuku i Jutjubu, sve vesti pratite i na kanalu Sputnjik Srbija na Telegramu i preko mobilne aplikacije koja radi neometano, a koju možete preuzeti sa ovog linka, a video sadržaj na platformi „Odisi“ (odysee.com), kao i na platformi „Rambl“ (rumble.com).
„Vrlo pažljivo pratimo debate u obema zemljama o mogućem stupanju u našu odbrambenu alijansu NATO. Ta odluka i diskusije treba da se dogode tamo, na licu mesta – u Finskoj i Švedskoj, ali je nama jasno da, ako te dve zemlje odluče da se priključe alijansi, mogu da računaju na našu podršku“, rekao je Šolc novinarima u Mezebergu, gde je u toku dvodnevno zasedanje Vlade Nemačke.
Na skup su kao gosti pozvani i premijeri Švedske i Finske, s kojima je nemački kabinet ministara razgovarao o pitanjima bezbednosti.
Finska i Švedska su saopštile da postoji mogućnost da odustanu od višegodišnje neutralnosti i da stupe u NATO, zbog ruske vojne operacije u Ukrajini.
Generalni sekretar alijanse Jens Stoltenberg je naveo da će NATO rado videti Finsku i Švedsku u svojim redovima i da će im omogućiti brzo stupanje u savez. NATO očekuje da će te zemlje doneti samostalne odluke o stupanju u alijansu u narednim mesecima i nedeljama, izjavila je stalna predstavnica SAD pri NATO-u Džulijan Smit.
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov je izjavio da dalje širenje alijanse neće doprineti većoj bezbednosti Evrope, jer NATO ima agresivan karakter. On je dodao da ne smatra da je eventualno stupanje Švedske i Finske u NATO egzistencijalna pretnja za Rusiju.
Na jesen moguće odustajanje Nemačke od uglja
Govoreći o energetskoj situaciji, kancelar Nemačke je rekao da se ta zemlja još od decembra prošle godine pripremala za smanjenje zavisnosti od ruskih energenata, a da je na jesen moguće odustajanje od ruskog uglja.
„Jedinstveni smo u tome da želimo da postanemo nezavisni od uvoza fosilnih goriva, a znamo da taj proces neće trajati isto u svakoj zemlji, već će zavisiti od razmera zavisnosti. Nemačka je počela da se priprema za takvu situaciju još u decembru, zbog toga ćemo uspeti da odustanemo od uglja na jesen“, rekao je Šolc.
Prema njegovim rečima, Nemčka takođe čini sve što može da odustane od uvoza nafte iz Rusije, kao i da stvori infrastrukturu za uvoz gasa iz drugih zemalja.
Konačni cilj je, kako je rekao Šolc, nezavisnost Nemačke od fosilnih energenata u celini, kako bi 2045. godine zemlja postala klimatski neutralna.