VAŽNO OBAVEŠTENJE
Zbog učestalih hakerskih napada i ometanja sajta Sputnjik Srbija i naših kanala na Fejsbuku i Jutjubu, sve vesti pratite i na kanalu Sputnjik Srbija na Telegramu i preko mobilne aplikacije koja radi neometano, a koju možete preuzeti sa ovog linka, a video sadržaj na platformi „Odisi“ (odysee.com), kao i na platformi „Rambl“ (rumble.com).
Milisav Tomić iz sela Štava kaže da je budakom prokopao brda i doline, mesta pokraj rudnika i reka kako bi našao zlato. Kao dete slušao je priče kako ga ovde u izobilju ima.
„Već 50 godina kako kopam zlato nigde nisam iskopao. Kažu da ga ima po brdima, ali treba ga naći", rekao je Milisav Tomić iz sela Štava.
Njegove komšije nerado govore o kopačima zlata, ali veruju narodnom predanju po kome napuštena rudarska okna kriju blago kralja Milutina i zlatnu žicu.
„Čuli smo da ima zlata i povremeno viđamo neke ljude koji dolaze. Pre par godina iz onog brda je išao neki žuti potok. Dolazili su neki i ispitivali, pretpostavljali su da je to neki deo zlata“, rekao je Vukašin Miletić iz sela Štava.
Na ovom području otkriveni su tragovi 215 topionica u kojima se topila ruda gvožđa, olova, srebra i zlata.
„Ovde je bilo raznih ruda, moguće je i zlatne rude, o čemu svedoče danas toponimi, kao što su Zlatna čuka ili Zlatna reka koje možemo naći u okolini Lukovske banje koji sasvim sigurno svedoče o jakom rudarstvu u prošlosti“, istakao je Milan Savić, arheolog.
Ovaj kraj procvat je doživeo za vreme vladavine kralja Milutina, koji je u obližnjoj Lukovskoj banji imao letnjikovac, a u Štavi crkvu.
Od Kuršumlije preko Kopaonika, a dalje do mora prolazio je glavni trgovački put koji je spajao istok i zapad, prenosi RTS.
Ljudi ovde sada žive uglavnom od poljoprivrede, ali šansu vide i u turizmu, jer se nadaju da će iskoristiti blagodeti koje im priroda daruje uz bogato istorijsko nasleđe.