Da bi to izveli, koristili su savremene spektroskopske tehnologije i matematičke modele neuronskih mreža.
U savremenoj medicinskoj praksi, analiza krvi ostaje jedna od najdostupnijih i najčešćih metoda primarne kliničke dijagnoze. Poznato je da je moguće značajno proširiti mogućnosti analize ako se pređe sa pojedinačnih indikatora ili njihove kombinacije na razmatranje čitavog sistema promena u komponentnom sastavu krvi odjednom.
Takvu mogućnost pruža Ramanova spektroskopija, ocenio je docent Katedre za laserske i biotehničke sisteme Samarskog univerziteta Ivan Bračenko.
Prema njegovim rečima, primena naprednog matematičkog aparata zasnovanog na neuronskim mrežama pomaže da se pronađe odnos optičkog signala i hemijskog sastava krvi, što omogućava da se sa visokim stepenom tačnosti utvrdi prisustvo bolesti i proceni njena težina.
Kako se navodi, novi metod koji su razvili naučnici univerziteta „Koroljov“ i državnog medicinskog univerziteta u Samari učiniće testove dostupnijim i poboljšati kvalitet medicinske nege za pacijente.
„U poređenju sa standardnim dijagnostičkim alatima, naš pristup ne zahteva komplikovanu pripremu uzorka i upotrebu dodatnih hemijskih reagenasa. To čini analizu tačnijom i višestruko jeftinijom od stranih pandana“, objasnio je Bračenko.
Nova metoda je testirana na uzorcima krvne plazme pacijenata sa hroničnom bolešću bubrega i sa visokim stepenom tačnosti pokazala je narušenu bubrežnu funkciju, istakli su autori.