VAŽNO OBAVEŠTENJE
Zbog učestalih hakerskih napada i ometanja sajta Sputnjik Srbija i naših kanala na Fejsbuku i Jutjubu, sve vesti pratite i na kanalu Sputnjik Srbija na Telegramu i preko mobilne aplikacije koja radi neometano, a koju možete preuzeti sa ovog linka, a video sadržaj na platformi „Odisi“ (odysee.com), kao i na platformi „Rambl“ (rumble.com).
„Čuvamo uspomene na sve naše znane i neznane junake koji su nam svojim delima izvojevali slobodu i omogućili nam da danas stvaramo bolju budućnost za nas i naše potomke. Čuvamo sećanje na ovakve događaje koji su ujedno i veliko iskustvo, jer hoćemo da gradimo Vojsku dovoljno jaku Vojsku zbog koje nikome ne pada ni na pamet da pomisli da bi mogao da ugrozi miran san našeg naroda i našu slobodu“, istakao je Stefanović.
Ministar odbrane Nebojša Stefanović polaže venac kod Spomenika pilotima braniocima Beograda
© Sputnik / Lola Đorđević
Ministar odbrane je rekao da je naša zemlja 6. aprila 1941. godine bila meta znatno moćnijeg neprijatelja.
„Na današnji dan pre više od osam decenija, naša zemlja našla se na udaru znatno moćnijeg neprijatelja. Nažalost, nije bio prvi, ali ni poslednji put. Tog 6. aprila 1941. godine, u rano jutro, otpočeo je nemački napad na Beograd i Jugoslaviju. Bez objave rata, napad je počeo iznenadnim snažnim udarima vazduhoplovnih snaga i brzim prodorom oklopno-mehanizovanih jedinica. Naša vazdušna odbrana suprotstavila se sa neuporedivo slabijim snagama“, rekao je Stefanović, saopštilo je Ministarstvo odbrane.
Delegacija Kluba generala i admirala polaže venac kod Spomenika pilotima braniocima
© Sputnik / Lola Đorđević
Stefanović je istakao da će imena pilota 6. lovačkog puka, koji je branio nebo naše zemlje tog dana, biti zauvek upamćena.
„Miloš Žunić, Miha Klavor, Živica Mitrović, Dušan Boričić, Jovan Kapešić, Dobrica Novaković, Branislav Todorović, Karl Štrbnek, Milutin Petrov, Milivoje Bošković i Vladimir Gorup – imena su koja će se zauvek pamtiti. Iako vidno slabiji od neprijatelja do poslednjeg daha branili su nebo naše otadžbine. Uspeli su da obore preko četrdeset bombardera i lovaca i oštete veliki procenat agresorskih snaga. Bili su pripadnici naše elitne jedinice – 6. lovačkog puka“, naveo je Stefanović.
Spomenik pilotima braniocima Beograda
© Sputnik / Lola Đorđević
Kako je dodao, bili su svesni da će izgubiti svoje živote, ali nisu oklevali.
„Vojnik se polaganjem zakletve zavetuje na vernost otadžbini i zavetuje se da će braniti svoj narod i to nisu prazne reči, kao što rekoh. I tog 6. aprila srpski vojnik branio je svoje, nije tražio tuđe, nije nikoga napadao. Tako je uvek bilo kroz našu istoriju. Branili smo naše pravo da budemo slobodni i samostalni. Bili smo na pravednoj i miroljubivoj strani istorije, bili smo za razliku od mnogih na strani dobra. I danas sa ponosom ponavljamo da smo bili antifašistički narod. Čuvamo uspomene na sve naše znane i neznane junake koji su nam svojim delima izvojevali slobodu i omogućili nam da danas stvaramo bolju budućnost za nas i naše potomke“, rekao je ministar Stefanović.
Veterani 63. padobranske polažu venac kod Spomenika pilotima braniocima
© Sputnik / Lola Đorđević
Skup je započeo minutom ćutanja čime je odata počast žrtvama šestoaprilskog bombardovanja 1941. godine, a vence su, pored ministra odbrane, položili Nikola Nikodijević, predsednik Skupštine Grada Beograda, delegacija Komande Ratnog vazduhoplovstva i protivvazduhoplovne odbrane, predstavnici SUBNOR-a Srbije, Kluba generala i admirala, veterana 63. padobranske brigade, članovi udruženja 6. lička i Kurjaci sa Ušća te predstavnici Udruženja građana „Volim Zemun“.
Polaganje venaca kod Spomenika pilotima braniocima
© Sputnik / Lola Đorđević
Tradicionalnoj ceremoniji odavanja počasti braniocima Beograda na Zemunskom keju prisustvovali su i zamenik komandanta RV i PVO brigadni general Željko Bilić, brigadni general Nikola Dejanović, komandant Garde i načelnik Štaba Komande za obuku brigadni general Muharem Fazlić i načelnik Kabineta ministra odbrane pukovnik Stevan Kotarlić.