EKONOMIJA

Da li su srpski voćari zakasnili sa sadnjom malina

Poljoprivrednici valjevskog kraja, zadovoljni prošlogodišnjim prinosima i cenom maline, proširuju zasade. Stručnjaci za voćarstvo prednost daju jesenjoj sadnji maline, ali 30 do 40 odsto voćara taj posao ipak ostavlja za proleće.
Sputnik
VAŽNO OBAVEŠTENJE

Zbog učestalih hakerskih napada i ometanja sajta Sputnjik Srbija i naših kanala na Fejsbuku i Jutjubu, sve vesti pratite i na kanalu Sputnjik Srbija na Telegramu i preko mobilne aplikacije koja radi neometano, a koju možete preuzeti sa ovog linka, a video sadržaj na platformi „Odisi“ (odysee.com), kao i na platformi „Rambl“ (rumble.com).

Milorad Ranković iz Sušice, podno Povlena, maline je prošle sezone ubirao sa dva i po hektara. Bio je zadovoljan prinosom i cenom, pa je odlučio da proširi zasad za još jedan hektar.
„Bolja je jesenja sadnja, ali nismo bili u prilici, nismo pripremili zemljište. Imamo i zalivni sistem. Radimo kontrolisanu, organsku sadnju, kako je zovu, koja je nešto skuplja. Prošle godine je bila 50 dinara skuplja“, kaže Milorad Ranković za RTS.
Prvi pupoljci se, prilikom prolećne sadnje maline, upozoravaju stručnjaci, uglavnom oštećuju zbog čega se smanjuje broj izdanaka.
Đorđe Sovilj, stručnjak za voćarstvo iz PSS Valjeva, kaže da mali broj proizvođača u tom kraju, nažalost, ima sistem za navodnjavanje.
„Pozna sadnja zavisiće od toga kakvi će vremenski uslovi biti naredne nedelje i tokom aprila“, ukazuje Sovilj.
Iskusni malinar Milorad Ranković, odlučio se za sadnju polke. Ta sorta maline u Sušici, na 550 metara nadmorske visine, zri krajem jula. Bere se do prvih mrazeva.
Uz primenu optimalnih mera nege, zaštitu i navodnjavanje, solidan rod očekuje i na novom zasadu.
EKONOMIJA
Da li može da se živi od pola hektara maline?
EKONOMIJA
Dobra vest za srpske voćare: Cena maline ove godine probija rekorde
Komentar