OBAVEŠTENJE ZA ČITAOCE
Zbog učestalih hakerskih napada i ometanja sajta Sputnjik Srbija i naših kanala na Fejsbuku i Jutjubu, sve vesti pratite i na kanalu Sputnjik Srbija na Telegramu, a sve video sadržaje na platformi „Odisi“ (odysee.com).
“Naša tehnologija omogućava da se u kratkim rokovima i s manjim troškovima dobije kvalitetno silicijumsko-karbiddno vlakno za astronautiku i avijaciju, piše u saopštenju šefa projekta, saradnika odeljenja za primenjenu fiziku na Fakultetu za fiziku Evgenija Galašova.
Kako je pojašnjeno iz ove visokoškolske ustanove, trenutnu veliku nomenklaturu armiranih vlakana za kompozite razvijaju i proizvode brojne kompanije iz Sjedinjenih Američkih Država i Velike Britanije. Ipak, njihove metode zahtevaju velike vremenske i novčane izdatke: vrednost krajnjih proizvoda premašuje nekoliko hiljada dolara po funti. Pored toga, zabranjen je uvoz stranih vlakana u Rusiju, što otežava proizvodnju kompozita na njihovoj osnovi.
Novosibirski naučnici ponudili su jednostavniju i ekonomičniju tehnologiju dobijanja vlakana od silicijum karbida. Novi pristup zasnovan je na hemijskoj reakciji formiranja silicijum-karbida na površini kontinualnog ugljeničnog filamenta uronjenog u rastvor rastopljenog silicijuma. Pokretanje industrijske proizvodnje može rešiti problem supstitucije uvoza vlakana u Rusiji.
“Do danas je projektni tim proizveo eksperimentalni reaktor i dobijeni su uzorci silicijum-karbidnih vlakana. U toku je rad na stvaranju industrijskog vakuum reaktora za proizvodnju vlakana od silicijum-karbidnih vlakana sa kontinuiranim jezgrom. U cilju puštanja u rad sistema 2023. godine, potrebno je sufinansiranje u visini od 10 miliona rubalja (oko 82.000 evra), nakon čega će biti moguće početi komercijalne isporuke domaćih silicijumsko-karbidnih vlakana“, piše u saopštenju.
Vlaknasti kompozicioni materijali na bazi legura titanijuma otpornih na toplotu i keramičkih matrica ojačanih vlaknima od silicijum-karbida koriste se u naprednom vazduhoplovnom inženjerstvu nove generacije. Ovi građevinski materijali kombinuju karakteristike niske gustine i visoke čvrstoće na povišenim radnim temperaturama.