EKONOMIJA

Zemlje koje su poreski najkonkurentnije za poslovanje

Već decenijama države sa fleksibilnijim poreskim sistemima odnosno nižim poreskim opterećenjem privlače više stranih investicija od onih koje oporezuju brojne poslovne aktivnosti.
Sputnik
OBAVEŠTENJE ZA ČITAOCE

Zbog učestalih hakerskih napada i ometanja sajta Sputnjik Srbija i naših kanala na Fejsbuku i Jutjubu, sve vesti pratite i na kanalu Sputnjik Srbija na Telegramu, a sve video sadržaje na platformi „Odisi“ (odysee.com).

Sajt „Vižual kapitalist“ napravio je listu zemalja sa najkonkurentnijim poreskim sistemima.
Glavni kriterijumi pri sastavljanju liste bili su niski porezi za poslovanje ali i nepostojanje ekonomskih distorzija kakve bi bile na primer favorizovanje potrošnje umesto štednje. Drugim rečima, ovaj sajt je među članicama OECSD-a birao zemlje u kojima je najisplativije poslovati, bar kada se ima u vidu poreska politika.
Na vrhu liste nalazi se Estonija koja ima korporativni porez od 20 odsto ali se on odnosi samo na profit koji se distribuira akcionarima i na taksu na zemljište. Slede je Letonija i Novi Zeland, a tek na četvrtom mestu je Švajcarska, jedna od najpoznatijih svetskih poreskih oaza.
Iza njih nalaze se Luksemburg, Litvanija, Češka Republika, Švedska, Australija i Norveška, piše portal Biznis i finansije.
Sjedinjene Američke Države pale su na sredinu ove liste jer poreski ne opterećuju investiranje u proizvodnu opremu ali oporezuju druge aspekte poslovanja.
Najmanju poresku konkurentnost ima Italija, koja oporezuje mnogo toga, ali kuriozitet je porez na imovinu preduzeća koja se nalazi u inostranstvu . Procenjeno je da je prosečnoj kompaniji u ovoj zemlji potrebno 169 sati samo da bi obračunala i isplatila porez na dohodak.
EKONOMIJA
Novo mapiranje sveta: Jačanje ekonomskog saveza Rusije i Kine koje može sve da preokrene
EKONOMIJA
Šef Folksvagena: Šteta od krize u Ukrajini za Evropu bi mogla da bude veća nego od pandemije
RUSIJA
Mediji: Koje zapadne kompanije mogu biti nacionalizovane u Rusiji
Komentar