SRBIJA

U „Narodnom frontu“ u Beogradu od početka godine rođeno najviše beba otkad klinika postoji

Klinika za ginekologiju i akušerstvo Narodni front zabeležila je prošle godine istorijski rekord – najviše rođenih beba otkad postoje. Profesor Željko Miković, direktor klinike, rekao je da je u toj ustanovi od početka ove godine rođeno 1.567 beba.
Sputnik
OBAVEŠTENJE ZA ČITAOCE

Zbog učestalih hakerskih napada i ometanja sajta Sputnjik Srbija i naših kanala na Fejsbuku i Jutjubu, sve vesti pratite i na kanalu Sputnjik Srbija na Telegramu, a sve video sadržaje na platformi „Odisi“ (odysee.com).

Profesor Željko Miković, direktor Klinike Narodni front, rekao je da će se u Ginekološko-akušerskoj klinici Narodni front i dalje nositi maske i primenjivati sve mere prevencije u cilju sprečavanja širenja virusa korona.
Dodaje da posete još uvek neće biti dozvoljene.
Kada je reč o kovid pozitivnim trudnicama, Miković je rekao da pada njihov broj, ali da ih još uvek ima na klinici.
„Danas imamo četiri trudnice, uglavnom su porođajne žene, imamo i patoloških trudnoća, trenutno jednu. Ali, u onom piku smo imali deset do 15 kovid trudnica u nekim danima, čak nam se desilo jednog dana u piku da smo imali više porođaja u kovid porodilištu nego u porodilištu za zdrave žene“, objašnjava Miković.
Navodi i da u Klinici Narodni front počinje neonatalni skrining za rano otkrivanje spinalne mišićne atrofije.
„To je projekat koji spremamo, i koji će, nadam se, za mesec dana već i početi. Narodni front je izabran kao ustanova gde će se u periodu od godinu dana svim bebama koje se rode iz kapi krvi, iz pete raditi test na spinalnu mišićnu atrofiju. To je jedna retka, ali teška i srećom danas izlečiva bolest koja kada se rano dijagnostikuje može da ima povoljan ishod“, objašnjava Miković gostujući u Jutarnjem dnevniku RTS-a.
Projekat se radi u saradnji sa Dečijom klinikom u Tiršovoj klinici i Biološkim fakultetom i njihovom laboratorijom za molekularnu genetiku.
Govoreći o Nacionalnim smernicama za primenu lekova u periodu dojenja navodi da je dojenje idealan način ishrane novrođenčeta.
„Mnoge majke prestaju da doje svoju bebu zato što uzimaju neki lek, a većina tih lekova nije inkompatabilna sa dojenjem, nije štetna, ili je zamenljiva za neke druge lekove koji to nisu. Tako da ove nacionalne smernice za primenu lekova u periodu dojenja zaista predstavljaju jedan iskorak da se svima nama koji se bave ovim poslom olakša da damo pravu, pouzdanu, tačnu preporuku majkama koje doje“, ocenjuje Miković.
DRUŠTVO
Kako je čuvena supa mnogima nepoznatog pedijatra spasila živote hiljade dece
Trebalo je da živi samo sat vremena: Najmanje novorođenče na svetu težine jedne jabuke
DRUŠTVO
Retke bolesti mogu da se otkriju kod beba još pre rođenja
Komentar