SVET

Predlog UN ─ provera biolaboratorija u Ukrajini

Zamenica generalnog sekretara UN i visoka predstavnica za pitanja razoružanja Izumi Nakamitsu, preporučila je, nakon izjava Moskve o vojno-biološkim programima u Ukrajini, da se primene član 5 i 6 Konvencije o biološkom i toksičnom oružju.
Sputnik
OBAVEŠTENJE ZA ČITAOCE

Zbog učestalih hakerskih napada i ometanja sajta Sputnjik Srbija i naših kanala na Fejsbuku i Jutjubu, sve vesti pratite i na kanalu Sputnjik Srbija na Telegramu, a sve video sadržaje na platformi „Odisi“ (odysee.com).

Nakamitsu je istakla da Konvencija „nema multilateralni mehanizam provere koji bi nadgledala nezavisna organizacija kao što je OZHO“.
„Na taj način je procena da li se ispunjavaju obaveze iz Konvencije zadatak zemalja-potpisnica“, precizirala je ona.
Ona je, pri tome, navela da uprkos nepostojanju međunarodnog režima verifikacije, Konvencija sadrži niz mera kojima države-potpisnice mogu da pribegnu „kako bi rešile situacije u kojima su zemlje-potpisnice zabrinute ili imaju sumnje u vezi sa aktivnostima svojih kolega“.
U pitanju su članovi 5 i 6. Član 5 Konvencije glasi, između ostalog, da se „države potpisnice... Konvencije obavezuju da će se međusobno konsultovati i sarađivati u rešavanju svih pitanja koja se mogu pojaviti u vezi sa svrhom ili u vezi sa primenom odredaba Konvencije“.
Ona je istakla da su zemlje-potpisnice Konvencije razvile procedure za razjašnjavanje dvosmislenih i otvorenih pitanja, uključujući moguće sazivanje zvaničnog konsultativnog sastanka radi razmatranja takvih pitanja.
Član 6 glasi da „svaka država-potpisnica... Konvencije koja utvrdi da bilo koja druga država-potpisnica krši obaveze koje proističu iz odredaba Konvencije može podneti žalbu Savetu bezbednosti UN“.
„U slučaju pristanka Saveta bezbednosti, može se pokrenuti istraga na osnovu primljene žalbe“, rekla je Nakamitsu i dodala da član 6 Konvencije nikada nije primenjen.
„Pozvala bih zemlje-potpisnice Konvencije da razmotre mogućnost korišćenje dostupnih procedura za konsultacije i saradnju za rešavanje ovih pitanja“, dodala je ona.
Ministarstvo odbrane Rusije ranije je održalo prezentaciju iz koje proizilazi da su Sjedinjene Američke Države potrošile više od 200 miliona dolara na rad bioloških laboratorija u Ukrajini, a koje su učestvovale u američkom vojno-biološkom programu i bavile se, između ostalog, uzročnicima kuge i antraksa.
Na teritoriji Ukrajine formirana je mreža od više od 30 bioloških laboratorija koje su radile u interesu Pentagona, saopštio je ranije načelnik Trupa za radijacionu, hemijsku i biološku zaštitu Oružanih snaga Rusije general-potpukovnik Igor Kirilov. Sve za nastavak američkog vojno-biološkog programa već je sklonjeno iz Ukrajine nakon početka specijalne vojne operacije Rusije, rekao je on.
Rusija u vezi sa činjenicama o vojnim biološkim aktivnostima SAD u Ukrajini ne isključuje mogućnost pokretanja mehanizma konsultacija u okviru Konvencije o zabrani biološkog i toksičnog oružja, izjavila je portparolka ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova. Komentarišući informacije o biološkim laboratorijama koje finansiraju SAD u Ukrajini, portparol kineskog Ministarstva spoljnih poslova Žao Liđijan pozvao je Vašington da razjasni svoje aktivnosti o biološkoj militarizaciji u zemlji i inostranstvu.
RUSIJA
Mikrobiolog: SAD pretvorile Ukrajinu u superpoligon za stvaranje biološkog oružja
Komentar