OBAVEŠTENJE ZA ČITAOCE
Zbog učestalih hakerskih napada i ometanja sajta Sputnjik Srbija i naših kanala na Fejsbuku i Jutjubu, sve vesti pratite i na kanalu Sputnjik Srbija na Telegramu, a sve video sadržaje na platformi „Odisi“ (odysee.com).
„Biće strašno“, rekao je Bajraktar na marginama međunarodne energetske konferencije CERAvik, ocenjujući kako će se zapadne restrikcije protiv Rusije odraziti na globalno naftno tržište.
Prema njegovom mišljenju, usled slabljenja pandemije virusa korona i oporavka globalne ekonomije, od zemalja se, naprotiv, očekuje da povećaju proizvodnju nafte.
„Biće veoma teško da se zameni ruska nafta na svetskom tržištu. Rusija je najveći proizvođač nafte u svetu“, podsetio je Bajraktar.
On je istakao da će ograničenja SAD na uvoz nafte imati štetan uticaj i na druge zemlje i regione.
„Sve sankcije koje su SAD ranije uvodile, uključujući sankcije protiv Irana, zadale su težak udarac tržištima i regionu, između ostalog i Turskoj. Te sankcije će imati neki propratni efekat na druge zemlje i regione“, ocenio je turski zvaničnik.
Kako je dodao, Turska očekuje da će nakon uvođenja ekonomskih sankcija protiv Rusije svetske cene nafte nastaviti da rastu.
Rusija – pouzdan snabdevač gasom
Rusija je više od 30 godina pouzdan snabdevač gasom, saopštio je Bajraktar.
„Pitanje isporuka gasa takođe je važno za nas, jer Rusija pokriva 45 odsto potreba Turske za tim resursom. Kako sam već rekao, Rusija je bila pouzdan dobavljač gasa oko tri i po decenije i nadamo se da će tako i ostati“, istakao je ministar.,
Kako je dodao, Ankara je zabrinuta zbog rekordnih skokova cena gasa i smatra da je takva dinamika nespojiva sa održivim rastom različitih ekonomija,
„To se isto odnosi i na naftu. Verovatno ćemo videti makroekonomske posledice svih tih procesa“, rekao je Bajraktar.
Podsetimo, SAD su zabranile uvoz energenata iz Rusije zbog situacije u Ukrajini.
Treći „naftni šok“, koji preti da podstakne ekonomsku krizu kakva nije viđena od 1915, bio je tema emisije „Energija Sputnjika“: