Prema rečima kubanskog predsednika, sukob je mogao biti izbegnut da su opravdani zahtevi za garancijama bezbednosti Ruske Federacije bili shvaćeni ozbiljno i sa poštovanjem.
Kubanski lider je istakao da nastavak upotrebe trgovinskih, ekonomskih i finansijskih sankcija kao instrumenata pritiska na bilo koju stranu, neće dovesti do rešenja ekonomske situacije, nego doliva ulje na vatru i komplikuje međunarodnu ekonomsku situaciju, koja je već prilično pretrpela tokom dve godine pandemije.
„Imperijalizam doliva ulje na vatru, i to na stranoj teritoriji, koristeći zemlje Evrope kao svoje dvorište. Kuba je na sve to stalno upozoravala na raznim međunarodnim forumima i događajima“, podsetio je Dijaz-Kanel.
Podsetimo, Rusija je 24. februara pokrenula specijalnu operaciju čiji je cilj demilitarizacija i denacifikacija Ukrajine, kao i „zaštita ljudi koji su već osam godina bili izloženi maltretiranju i genocidu od strane kijevskog režima“. Prema saopštenju Ministarstva odbrane Ruske Federacije, Oružane snage napadaju samo vojnu infrastrukturu i ukrajinske trupe, nema pretnje po civilno stanovništvo.
Nakon toga, zapadne zemlje su počele da uvode sankcije Rusiji, praktično svim sektorima ruske privrede, a brojne zemlje obustavile su i avio-saobraćaj sa Rusijom. Prema rečima portparola ruskog predsednika Vladimira Putina Dmitrija Peskova, sankcije Zapada su veoma ozbiljne, ali se Rusija za njih blagovremeno pripremila.
Američki predsednik
Džozef Bajden objavio je da Amerika uvodi zabranu na uvoz energenata iz Rusije. On je u TV obraćanju rekao da Vašington razume da saveznici u Evropi ne mogu da se pridruže toj zabrani.