OBAVEŠTENJE ZA SVE ČITAOCE
Zbog učestalih hakerskih napada i ometanja sajta Sputnjik Srbija i naših kanala na Fejsbuku i Jutjubu, sve vesti pratite na kanalu Sputnjik Srbija na Telegramu, a sve video sadržaje na platformi „Odisi“ (odysee.com).
„Ruska ekonomija je u relativno zdravom i stabilnom stanju. Porez na dohodak je 13 odsto, regulacija poslovanja niska, dug javnog sektora iznosi manje od 20 odsto", napominje ekspert kompanije „Goldmani Holding", a prenosi „Dojče virtšafts nahrihten“ .
Analitičar takođe podseća da je Rusija još 2014. godine diverzifikovala svoje finansijske rezerve, smanjivši njihovu količinu u dolarima i povećavši udeo u evrima, juanima i zlatu.
Osam godina kasnije, vrednost zlata u dolarima i evrima porasla je za 60, odnosno 73 odsto, što je po mišljenju analitičara, pokazalo delotvornost odluka Centralne banke Rusije.
On je uveren da bi sankcije koje su uvedene Rusiji mogle imati suprotan efekat koji bi prouzrokovao pad evra, dok bi zamrzavanje ruskih aktiva moglo negativno da utiče na evropske banke.
„Ako cene gasa i nafte nastave da rastu, moguće je da će sistem centralnih banaka Evrozone morati da spasava evropske banke", pretpostavlja stručnjak.
Situacija u Ukrajini i sankcije Zapada
Podsetimo, Rusija je 24. februara pokrenula specijalnu operaciju čiji je cilj demilitarizacija i denacifikacija Ukrajine, kao i „zaštita ljudi koji su već osam godina bili izloženi maltretiranju i genocidu od strane kijevskog režima“. Prema saopštenju Ministarstva odbrane Ruske Federacije, Oružane snage napadaju samo vojnu infrastrukturu i ukrajinske trupe, nema pretnje po civilno stanovništvo.
Nakon toga, zapadne zemlje su počele da uvode sankcije Rusiji, praktično svim sektorima ruske privrede, a brojne zemlje obustavile su i avio-saobraćaj sa Rusijom. Prema rečima portparola ruskog predsednika Vladimira Putina Dmitrija Peskova, sankcije Zapada su veoma ozbiljne, ali se Rusija za njih blagovremeno pripremila.