RUSIJA

Ukrajina je mogla postati nuklearna država u bliskoj budućnosti

Izjava predsednika Vladimira Zelenskog u Minhenu da Ukrajina namerava da se pridruži nuklearnim silama nije bila slučajna – to se moglo desiti u najbližoj budućnosti, saopštio je Sputnjiku predstavnik jednog od nadležnih resora Rusije.
Sputnik
Zbog učestalih hakerskih napada i ometanja sajta Sputnjik Srbija i naših kanala na Fejsbuku i Jutjubu, sve vesti pratite i na kanalu Sputnjik Srbija na Telegramu, koji niko ne može da ugasi, a sve video sadržaje na platformi „Odisi“ (odysee.com).

„Odmah nakon što se 1994. godine pridružila Sporazumu o neširenju nuklearnog oružja Ukrajina je kao nenuklearna država započela naučno-istraživačke i razvojne radove u cilju formiranja tehnološke baze za moguće pravljenje sopstvenog nuklearnog oružja“, rekao je naš sagovornik.

Kako ističe, ti radovi su se intenzivirali i dobili su jasnu praktičnu orijentaciju 2014. godine po prećutnom naređenju Petra Porošenka koji je tada bio na čelu države.

„Podaci kojima raspolaže Spoljna obaveštajna služba svedoče o tome da su naučno-istraživački i razvojni radovi na pravljenju nuklearne eksplozivne naprave, koja se kasnije mogla iskoristiti prilikom pravljenja nuklearnih bojevih glava, vođeni kako u pravcu upotrebe uranijuma, tako i plutonijuma. Ukrajinska naučna zajednica poseduje dovoljno kompetencija da napravi naprave kako 'implozivnog', tako i 'topovskog' tipa“, navodi izvor.

Po njegovim rečima, Kijev je tajno mogao da nabavi na Zapadu tehnologiju za centrifugalno obogaćivanje uranijuma i lasersko odvajanje izotopa.
„Realizujući programe kako u nuklearnoj, tako i u raketnoj sferi više od dve decenije, Ukrajina je dosledno išla ka stvaranju svih neophodnih uslova za pravljenje sopstvenog nuklearnog oružja“, ocenjuje sagovornik.
Kako je kazao, bili su postignuti „značajni rezultati“ u oblasti modelovanja nuklearnih lančanih reakcija, izdvajanja izotopa fisilnih materijala, kao i u sferi proučavanja metalurgije nuklearnih materijala.

„Prema zaključku zapadnih eksperata, kijevski režim je bio najbliži pravljenju nuklearne eksplozivne naprave na bazi plutonijuma njegovim tajnim izolovanjem iz utrošenog nuklearnog goriva koje je uskladišteno na teritoriji zemlje. Ukrajinski stručnjaci mogli su da naprave takvu napravu u roku od nekoliko meseci. Izuzetno opasan projekat Kijeva – 'nuklearna Ukrajina' mogao je da postane stvarnost u veoma bliskoj budućnosti“, konstatuje izvor.

Predsednik Rusije Vladimir Putin je 24. februara objavio o početku vojne operacije demilitarizacije Ukrajine. On je u obraćanju sugrađanima rekao da okolnosti „zahtevaju odlučnu i hitnu akciju“, pošto su se republike Donbasa obratile Moskvi za pomoć. Putin je istakao da je cilj operacije „zaštita ljudi koji su već osam godina izloženi maltretiranju i genocidu od strane kijevskog režima“. Za to je, prema njegovim rečima, planirano da se izvrši „demilitarizacija i denacifikacija Ukrajine“, da se privedu pravdi svi ratni zločinci odgovorni za „krvave zločine nad civilima“ u Donbasu.
RUSIJA
Ruska obaveštajna služba: Ukrajina je pravila nuklearno oružje, a SAD su bile spremne da pomognu
Komentar