Zimske olimpijske igre u Pekingu svakako je obeležila skandalozna hajka na Kamilu Valijevu, 15-godišnju umetničku klizačicu koja je bila već viđena na pobedničkom postolju i u timskoj i u pojedinačnoj konkurenciji.
Satima pre timskog pojavljivanja, doneta je odluka da ona bude suspendovana zbog navodnog dopinga, kasnije je vraćena u takmičenje, ali pod posebnim protokolima da neće biti na postolju ukoliko osvoji medalju u pojedinačnoj konkurenciji.
Pritisak je slomio 15-godišnju devojčicu, takmičenje je završila kao četvrta, ali su prve dve medalje osvojile njene zemljakinje, Ana Ščerbakova i Aleksandra Trusova.
Među ruske heroje se ubrajaju skijaši, doneli su čak 11 medalja, a pet je osvojio Aleksandar Boljšunov, čime je ušao u istoriju kao prvi skijaš sa takvim rezultatom, a sa ukupnom devet medalja na Zimskim olimpijskim igrama je najbolji i Sovjet i Rus ikada.
Hokejaši su završili turnir na drugom mestu, imali su velike poteškoće sa virusom korona i u finalu su poraženi od Finske, a na korak od zlata stali su i članovi bijatlon reprezentacije Rusije.
Istorijski rezultat su ostvarili brzi klizači, osvojene su dve medalje, jedna u timskoj konkurenciji koja je prva ikada za Rusiju, a 31-godišnji Semjon Jelistratov je na trećim uzastopnim Zimskim olimpijskim igrama poneo odličje.
Rusija slavi i Vika Vajlda, snoubordera koji se osam godina posle podijuma na Zimskim olimpijskim igrama u Sočiju našao među osvajačima medalja, bronzu u sankanju je osvojila Tatjana Ivanova, a ekipa ski skakača je stigla do prvog odličja za Rusiju posle pola veka.
Suma sumarum – 32 medalje za Rusiju, šest zlatnih, 12 srebrnih i 14 bronzanih, što Rusiju smešta na drugo mesto ukupne rang liste nosilaca medalja, na prvom je Norveška sa 37 medalja, 16 zlatnih, osam srebrnih i 13 bronzanih.