„Komarci koriste mirise kako bi pronašli žrtvu u blizini. Kada osete neke elemente, kao što je ugljendioksid iz našeg daha, njihove oči počinju da traže specifične boje i vizuelne znakove koji asociraju na potencijalnu žrtvu“, pojasnio je naučnik Džefri Rifel sa Vašingtonskog univerziteta.
Ovi insekti ignorišu zelenu, ljubičastu, plavu i belu boju. Naučnici su objasnili da ljudska koža komarcima izgleda kao da je crvene boje i to je razlog što oni na nju sleću. Međutim, oni pronalaze žrtvu pre svega po višku ugljendioksida u vazduhu, toploti tela, kao i po molekulima mlečne kiseline koji se nalazi u znoju ljudi i životinja.
Naučnici su posmatrali ponašanje ženki komaraca „Aedes aegypti“ koje raznose virus „zika“, žutu groznicu i niz drugih opasnih bolesti. Tokom ispitivanja korišćeni su molekuli ljudskog znoja, kao i predmeti različitih boja.
Ispostavilo se da komarci ignorišu sve stvari u odsustvu mirisa ljudskog tela. Međutim, kada miris postoji u blizini, onda komarci počinju da se interesuju za predmete crvene, narandžaste i crne boje, ignorišući predmete zelene ili plave boje.
Naučnici su zatim odlučili da provere kako komarci reaguju na golu ruku čoveka sa zelenom rukavicom. Otkriveno je da sa viškom ugljendioksida u vazduhu su insekti leteli ka ruci sa velike udaljenosti, ali zelene rukavice su prouzrokovale da ignorišu čoveka čak i kada su bili blizu njega.