Krokodil čiji su fosilizovani ostaci, stari oko 95 miliona godina, nađeni dobio je ime Confractosuchus sauroktonos, ili u prevodu sa grčkog i latinskog krokodil ubica dinosaurusa.
U njegovom stomaku nađene su kosti mladog ornitopoda, dinosaurusa koji se kretao na dve noge i bio biljojed. To su ujedno i prve kosti ornitopoda nađene u Australiji, a naučnici navode kako postoji mogućnost da je u pitanju nova vrsta tog dinosaurusa.
Iako ostaci krokodila nisu imali rep i zadnje noge, njegova lobanja i kosti većeg dela tela bili su netaknuti, a procenjuje se da je bio dug 2,5 metra, navodi se u naučnoj studiji, objavio je Muzej australijskih dinosaurusa u Vintonu, u australijskoj državi Kvinslend.
I do sada je bilo posrednih dokaza, poput tragova zuba na kostima, kako su se u praistorijski krokodili hranili dinosaurusima, bilo da su ih napadali ili jeli njihove ostatke, ali ovo je prvi slučaj da je nađen direktan dokaz, navodi se u studiji objavljenoj u naučnom časopisu „Istraživanja Gondvane“.
Novootkrivene ostatke krokodila bilo je teško razdvojiti od stena u kojima su fosilizovani, pa su naučnici skenirali ostatke kompjuterskom tomografijom. Tako su otkrili da je dinosaurus bio težak oko 1,7 kilograma. Njegov skelet je bio celovit u stomaku krokodila, što ukazuje da je progutan ceo, a ne u delovima.
Naučnici veruju da su dinosaurusi redovno bili na meniju ove vrste krokodila.
„Dinosaurusi su verovatno bili važan izvor hrane u lancu ishrane u periodu Krede“, kaže Met Vajt iz Muzeja australijskih dinosaurusa, vođa istraživanja, prenosi „Lajvsajens“.