U pitanju su ispisani komadi grnčarije, poznati kao ostrakon ili ostraka. Pošto su bili jeftiniji i pristupačniji od papirusa, korišćeni su za zapisivanje raznih stvari, od spiskova za kupovinu, preko zapisa o trgovini, kopiranje tekstova ili učenje pisanja.
Veliki deo novootkrivenih zapisa upravo je pripadao nekoj od škola starog Egipta, smatraju arheolozi.
„Na ostrakonima su ispisani liste meseci, brojevi, aritmetički problemi, vežbe iz gramatike i „ptičji alfabet“ u kom je svako slovo povezano sa pticom čije ime počinje tim slovom“, kaže egiptolog Kristijan Lejc sa Univerziteta Tibingen u Nemačkoj.
Više od stotinu ostrakona nađenih u Atribisu ispisano je u vežbama ponavljanja, u kojima su ista slova pisana više puta sa obe strane.
Poruke na ostrakonima pisane su na različitim jezicima i različitim pismima. Najveći broj pisan je egipatskim demotskim pismom, koje je bilo zvanično tokom vladavine Ptolemeja Dvanaestog, Kleopatrionog oca, koji je vladao između 81. i 59. godine pre nove ere, a potom ponovo od 55. do 51. godine pre nove ere.
Tokom njegove vladavine, Atribis je bio prestonica jedne od egipatskih pokrajina. Iako je demotsko pismo u tom trenutku bilo najpopularnije, đaci su učeni i pojednostavljenoj formi hijeroglifa.
Među zapisima su i oni pisani na grčkom, arapskom i koptskom jeziku.
Na otkrivenim zapisima vide se i uticaji Rimskog carstva, posle pada Ptolemejskog kraljevstva. Tako se u zapisima pominje niz rimskih imperatora, kao što su Neron, Vespazijan, Tit, Domicijan, pa čak i Hadrijan, koji je vladao između 117 i 138 godine, prenosi Sajens alert.