„Rusija je obavestila da će od 8. februara izvoditi gađanja u području jugoistočno od ostrva Kunašir. U vezi s tim smo diplomatskim kanalima uputili protest Rusiji“, rekao je on.
Pojačano vojno prisustvo Rusije na „severnim teritorijama“, kako se u Japanu nazivaju južna ostrva Kurilskog grebena, neprihvatljivo je i u suprotnosti sa stavovima Tokija, objasnio je Macuno.
Obalska straža Japana izdala je upozorenje o mogućoj opasnosti od pomorske plovidbe u ukazanom području.
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov izjavio je da susede ne treba da brinu vojne vežbe koje izvodi Rusija.
"Mi nastavljamo proces vojne izgradnje, vojne obuke, manevara i vojnih vežbi na celoj teritoriji Rsuije, uključujući Daleki istok. Ove vojne vežbe ni na koji način treba da budu predmet zabrinutosti naših suseda", rekao je Peskov.
Odnose dveju strana pogoršava odsustvo mirovnog sporazuma o rezultatima Drugog svetskog rata.
Spor sa Japanom
Japan pretenduje na ostrva Kunašir, Šikotan, Iturup i Habomaj, pozivajući se na bilateralni Traktat o trgovini i granicama iz 1855. godine. Tokio je vraćanje tih ostrva postavio kao uslov za zaključivanje mirovnog sporazuma sa Ruskom Federacijom, koji nakon Drugog svetskog rata nije potpisan.
SSSR i Japan su 1956. godine potpisali Zajedničku deklaraciju. Sovjetski Savez se nadao da će ta Deklaracija okončati spor, ali je Japan smatrao da je dokument samo deo rešenja problema i nije odustao od pretenzija na ostrva. Kasniji pregovori nisu dali rezultate i mirovni sporazum nakon Drugog svetskog rata nikada nije ni potpisan.
Stav Moskve zasniva se na tome da su Južni Kurili ušli u sastav Sovjetskog Saveza nakon Drugog svetskog rata i da ruski suverenitet nad njima, koji ima odgovarajuće međunarodno-pravno utemeljenje, nije upitan.
U novembru 2018. godine u Singapuru je održan sastanak predsednika Rusije Vladimira Putina i japanskog premijera Šinza Abea. Strane su se dogovorile da ubrzaju pregovarački proces o mirovnom sporazumu zasnovanom na Zajedničkoj sovjetsko-japanskoj deklaraciji iz 1956. godine. To je ozbiljan ustupak Japana, jer je do sada njegov zvaničan stav bio — da se mu prvo vrate četiri ostrva Kunašir, Iturup, Šikotan, Habomaj, pa da se tek nakon toga zaključi mirovni sporazum.